„Poslední zasedání pracovní skupiny se uskutečnilo minulý týden. Přišli jsme na něj však jen dva. Omluvil se pouze jeden, o zbytku vůbec nic nevím. Pozvánku přitom dostali tři týdny předem. Začínám mít pocit, že chybí vůle k řešení," nastínil Jurka.

Že členové ztrácejí zájem, vnímá i druhý zastupitel, který na schůzi dorazil, Jan Procházka. Neúčast se podle něj netýká jen jednání, ale i výjezdů na místo. „Na těch paradoxně chybí hlavně iniciátoři. Možná se na laxnějším přístupu podepsala i kauza kolem Petra Verosty z institutu pro výzkum závislostí, který je spojený s jednou korupční aférou a možnosti boje proti hazardu představoval na jednom ze zasedání našeho zastupitelstva," domnívá se Procházka.

Poslední, neplánovaný výjezd měl podnítit zastupitel Josef Kachlík. Kromě Jurky se ho však účastnil jen další vyškovský místostarosta Břetislav Usnul. Proč se nedostavil iniciátor, se kvůli jeho pobytu mimo republiku redakci nepodařilo zjistit.

Na zasedání pak zase chyběla třeba Renata Zemánková. „Byla jsem mimo Vyškov, takže mi to nevyšlo. Myslím si ale, že vůle nechybí, téma je pořád aktuální. Překvapilo mě, že na schůzku téměř nikdo nedorazil, zpravidla se nás vždy sešla většina," vysvětlila Zemánková.

Z dosavadních zjištění pracovní skupiny ovšem vyplývá, že ve Vyškově se na automatech hraje minimálně. „Čekal jsem skupinu závislých hráčů, to se ale nepotvrdilo. Na posledním výjezdu jsme po hernách chodili v pátek až do jedné hodiny ráno. Maximální počet hrajících, na které jsme narazili v jedné z heren, byl tři. Většinou však šlo jen o jednoho, někde dokonce žádného. Podle toho, co jsme viděli, vlastně ani nechápu, jak můžou herny prosperovat," pozastavil se nad situací Jurka.

Z několika výjezdů, které už má skupina za sebou, nyní zpracuje analýzu. Ve hře už je několik variant, jak se k hazardu postavit. Z nich se vybere nejvýhodnější. Vedle hraní pod kamerami, zákazu pití alkoholu při hře nebo redukci počtu automatů by to mohlo být i vytvoření ambulance. „Šlo by o další podpůrný jev, který by mohl pomoci na cestě regulace. Na myšlenku mě přivedla Společnost Podané ruce, která s tím má zkušenosti. Vzali bychom určitý balíček peněz z výtěžnosti a směřovali ho do prevence a ambulantní péče se specialisty, která bude zaměřená na pomoc a práci s patologickými hráči," plánoval místostarosta.

Na schůzce tuto otázku zatím jen nastínili. „Konkrétní návrh nepadl, ve dvou bychom ho nemohli ani odsouhlasit. Navíc bude záležet až na tom, jak se k celé problematice hazardu na území města postaví zastupitelé, k jakým závěrům a opatřením dojdou v diskuzích," přiblížil Procházka. Podle Jurky se další zasedání uskuteční zhruba do měsíce.

Jak ovšem poukázal, chybí i jejich zájem. „Na posledním zasedání zastupitelstva jsem měl připravené materiály, kdyby někdo vznesl dotaz nebo ho zajímaly dosavadní výsledky. Nikdo se však neozval. Mám pocit, že mizivý zájem má spojitost s blížícími se komunálními volbami. Někteří si chtějí nechat návrhy řešení pro sliby voličům při kampani," je přesvědčený Jurka. Podobně se na věc dívá i Procházka. „Pochybuji, že stávající zastupitelstvo bude chtít přijmout nějaké usnesení. Po komunálních volbách v říjnu bude končit a v září je jeho zasedání. Tím si vysvětluji i neúčast, možná si své plány ponechají jako volební sliby," shodl se s Jurkou.

O budoucnosti hazardu ve Vyškově tak podle Jurky zřejmě rozhodne až nové zastupitelstvo. „Na jednu stranu uznávám, že je to v pořádku. Nemůžeme jen tak škrtnout jednadvacet milionů, které město z hazardu ročně získává a se kterými by najednou noví zastupitelé nemohli hospodařit. Ale je pravda, že Vyškov má vysoký počet automatů na množství obyvatel," dodal místostarosta.