Společnost Respono, která likviduje odpady na Vyškovsku, má nové sedmičlenné představenstvo. To momentálně řeší výstavbu bioplynové stanice ve Vyškově, na kterou už Respono získalo padesátimilionovou dotaci. Cena bioplynky ale dosahuje výše sto čtyřiceti milionů korun.

„Jde o to, že investice je základním rozhodnutím o další orientaci Respona, které je ekonomicky zdravým podnikem. Vybudování bioplynové stanice by znamenalo poměrně velké zadlužení,“ obával se místopředseda představenstva Respona a ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Ten se domnívá, že bioodpad mohou likvidovat kompostárny, kterým se na Vyškovsku začíná dařit. Jenže samotná výstavba není to jediné, co nové představenstvo ře­ší.

Hledá totiž další varianty, jakou cestou se vydat. „Jde o to, že řešíme dvě možné cesty ve zpracovávání bioodpadu. Ta současná takzvaná mokrá cesta je dražší a právě na tu Respono získalo dotaci. Na dodavatele stavby už běží výběrové řízení. My ale zároveň paralelně prověřujeme takzvanou suchou cestu. Jde o alternativní možnosti likvidace, které by mohly splňovat naše podmínky,“ vysvětlil vyškovský místostarosta a člen představenstva Respona Roman Celý.

Připomněl, že u alternativní metody by se jednalo o zhruba třetinu nižší investici. „Celé představenstvo a starostové větších měst regionu se pojedou podívat na jinou bioplynovou stanici, která používá právě druhý způsob likvidace bioodpadu. Chceme ty dvě možnosti porovnat, roli budou hrát nižší náklady a pochopitelně výnosnost. Ta je třeba u kompostárny nulová. Bioplynová stanice by sloužila nejen obcím, ale chtěli bychom technologie nabídnout také podnikatelům,“ vypověděl Celý.

Kdyby se tak představenstvo rozhodlo pro druhou možnost, znamenalo by to vypracovat novou projektovou dokumentaci. A vyřešit, zda by se dala získaná dotace vztáhnout i na stanici s odlišnou technologií. „Sbírám informace o technologické části likvidace odpadu. Zatím nejsem rozhodnutý, jakým směrem se vydat, myslím, že o celé strategii rozhodne Vyškov, který drží největší počet akcí, nějakých osmatřicet procent,“ prohlásil Lánský.

Jaké technologie nakonec bude u své bioplynové stanice společnost Respono využívat, bude jasné zhruba za měsíc. „Určitě to není tak, že zástupci Vyškova rozhodnou. Sice jsme v představenstvu tři, ale nemáme většinový podíl. Zhruba do měsíce bychom se měli vyjádřit, kterou variantu zvolíme,“ odhadoval Celý.

Ten zastupuje Vyškov společně s místostarostou Karlem Jurkou a senátorem Ivo Bárkem, který byl zvolený předsedou představenstva. Další čtveřici tvoří Lánský, místostarosta Rousínova Jiří Petřík, ředitel bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka a bývalý starosta Ivanovic Josef Lysák.

Bioplynová stanice má vzniknout naproti průmyslové zóně Sochorova II. Začátek stavby je naplánovaný na jaro roku 2012. Výstavbu bude zajišťovat firma Rebios, což je dceřiná společnost Respona. Ta na projekt získala dotaci ze Státního fondu životního prostředí. „Bioplynová stanice bude zpracovávat veškerý biologicky rozložitelný odpad, to znamená trávu, listí a další odpad ze zeleně, ale také zbytky jídel z domácností. Svážet do ní budeme také třeba fritovací oleje,“ uvedl už dříve ředitel společnosti Respono Pavel Horáček.