„Řidiči si touto lokalitou zkracovali cestu do sousedních Olšan. Trvalo to už pět let. Obyvatelé si stěžovali, že tam jezdí moc rychle. Nepomohla ani značka snižující rychlost na čtyřicet kilometrů v hodině,“ uvedl habrovanský starosta Radoslav Dvořáček. Obec podle něj chtěla retardéry na silnici namontovat už dávno. Vše ale zkrachovalo na odporu olšanského zastupitelstva. Úřady totiž trvaly na jeho svolení.

„Tentokrát jsme veškeré vyřizování s touto záležitostí svěřili soukromé firmě. Ta všechno obstarala,“ doplnil starosta. Zpomalovače vyšly obecní kasu na sto tisíc korun.

Místní si je pochvalují. „Velmi brzy se potvrdilo, že zavedení retardérů byla správná věc. Zlepšila se bezpečnost silničního provozu a obyvatel, za což jsme obecnímu úřadu vděční,“ svěřil se třeba Božislav Zouhar.

Podle něj se řidiči naučili jezdit přes Novou ulici a Příhony v době, kdy silnice sloužila jako náhradní trasa během generální opravy hlavního tahu Habrovany – Olšany. Původně to byla jen polní cesta. Přes nařízenou čtyřicítku tam prý mnozí motoristé jezdili i sedmdesátikilometrovou rychlostí.