Nepřehledný úsek, který skýtá nebezpečí nejen pro řidiče a znepříjemňuje jim cestu. A taky nepříliš vyhovující povrch vozovky, jež je plná děr. V neposlední řadě vybledlé vodorovné značení připomínající spíš jen náčrtek prvňáka. Tak vyškovští silničáři hodnotí silnici druhé třídy vedoucí z Drnovic do Podomí.

Proto se rozhodli, že ji opraví. „Lidé můžou počítat s tím, že ji začneme rekonstruovat už letos. Obnovíme povrch cesty v úseku od počáteční cedule značící Drnovice a naše práce skončí u Podomí. Celkový stav komunikace je velmi špatný,“ potvrdil šéf vyškovských silničářů Zdeněk Gardelka.

Největší díl práce dělníky čeká kousek za drnovickou vodárnou před mírnou levotočivou zatáčkou. „Jde o nepřehledný úsek, a to kvůli vysokému horizontu. Musíme cestu vyrovnat tak, aby řidiči jedoucí proti sobě včas spatřili jeden druhého,“ vysvětlil Gardelka.

Na kolik rekonstrukce vyjde, to zatím přesně nevěděl. „Máme udělaný hrubý rozpočet, který počítá s tím, že stavba bude stát padesát milionů korun. V současné době hledáme dodavatelskou firmu,“ uvedl vedoucí technicko správního úseku vyškovských cestářů Jan Olejníček.

Silničáři chtějí požádat o dotace z Evropské unie. „Nyní nedokážu přesně říct, o kolik peněz jsme požádali. Stavba ovšem začne, až dostaneme vyjádření, jestli je získáme či ne. To by mělo přijít za několik týdnů, možná měsíců. Pokud je nedostaneme, budeme muset zaplatit celou akci z vlastního rozpočtu,“ upřesnil Olejníček.

Opravu vozovky, která není zrovna v nejlepším stavu, vítají hlavně motoristé. „Nedávno jsem tím úsekem jel. U drnovické vodárny je situace kvůli zvýšenému horizontu opravdu nepřehledná. Řidič jedoucí od Ježkovic si to řítil docela vekou rychlostí a já jsem ho spatřil, až když mě míjel,“ svěřil se například Vyškovan Josef Komžák.

Jeho slova potvrdil i drnovický cyklista Marek Novák. „Často jezdím na kole a některé úseky v Drnovicích jsou skutečně nepřehledné,“ doplnil Novák.

Také vedení obce se rekonstrukce nemůže dočkat. „Denně tudy projede nevyčíslitelně mnoho aut, a proto je silnice v takovém stavu. Myslím, že všichni řidiči, kteří tudy projíždějí, její opravu jenom uvítají,“ je přesvědčená starostka Drnovic Zuzana Hermanová.

Vesměs každá akce má svá pro i proti. Motoristé se v nejbližší době budou muset připravit na to, že kvůli rekonstrukci bude silnice uzavřená. „Jde o poměrně složitou stavbu. Akce si vyžádá uzavírku, ale předpokládáme, že po částech. Všechno záleží na tom, jak si to rozvrhne zhotovitel. Řidiči také musí počítat s tím, že objížďka bude složitá. Dozví se ovšem včas, kudy povede,“ řekl Olejníček.

Jak už informoval Vyškovský deník Rovnost, kvůli plánované opravě nedávno padlo k zemi několik desítek topolů, které lemovaly cestu směrem z Drnovic na Ježkovice. Podle drnovického místostarosty Antonína Dvořáka se dočkají náhrady. „Podél nové cesty necháme vysadit okrasné třešně,“ ujistil Dvořák.