Důvod k radosti už nyní mají cyklisté. „Vzhledem k současnému příznivému počasí se dělníci mohli pustit do úklidu dřív. S předstihem se tak podařilo vyčistit všechny cyklostezky a některé chodníky," zmínila vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková.

Od pátku se pracovníci zaměří na jednotlivé ulice. Pořadník je v podstatě už tradičně daný. „Začínáme v centru města, tedy na Masarykově náměstí, a následně se přesouváme do vzdálenějších ulic. Pořadí se podle potřeby obměňuje. Tyto změny však bývají spíš drobnější," dodala Bezdomniková.

Úklidová četa bude muset počítat i s prací o víkendu. A to na sídlišti Víta Nejedlého v Dědicích. „O víkendu budou tamní ulice i cesty volnější. Ve všední dny bývají plné aut vojáků," vysvětlila mluvčí.

Právě zaparkovaná auta některých řidičů nerespektujících dopravní značky občas komplikují práci úklidovému vozu.

Pokuta i dva tisíce

Odtáhnout je nemůžou, není to technicky možné. „Navíc podle zákona bychom pak auto museli vrátit na místo. Lidem tak ukládáme výzvy nebo botičky, což ale není trest, pouze technický prostředek. Za nerespektování dopravní značky pak můžeme uložit pokutu do dvou tisíc korun," přiblížil velitel městských strážníků Petr Sedláček s tím, že většinou si ale řidiči termín čištění hlídají.

Což potvrzuje například Michal Tesař. „V období, kdy vím, že se ulice čistí, si hlídám data. Není to tak velký problém, značky informující o čištění jsou většinou nepřehlédnutelné. Je lepší si trochu přibrzdit a zkontrolovat datum než platit pokutu," je přesvědčený.

Podobně jako města se o úklid svých silnic stará i vyškovská oblast Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Do terénu vyrazili už před třemi týdny. „Vyškov už máme za sebou. Postupujeme do dalších měst a obcí podle harmonogramu. Teď, když je největší poptávka po úklidu, pracujeme ve dvousměnném provozu," přiblížil šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka.

Na opětovný zimní posyp ale materiál použít nejde. „Museli bychom ho vytřídit, což by vyšlo dráž než koupě nového. Nepoužíváme ho ani na vysprávky, hodí se maximálně na zpevnění krajnic," zmínil Gardelka.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.