DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Řidiči, kteří šlápnou trochu víc na plyn, se ve městech Vyškovska zatím stále nemusejí obávat městských strážníků. Už čtyři měsíce jim nemůžou měřit rychlost. Nemají značky, kterými podle zákona musejí řidiče informovat o tom, že projíždějí úsekem s měřenou rychlostí. To se už ale brzo změní.

„Strážníci musejí označit začátek i konec měřeného úseku. Nějakou dobu nebylo jasné, jak má informační tabule přesně vypadat, ale už je její vzhled daný,“ vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jakmile se vzhled cedulí vyjasnil, začala je vyškovská radnice připravovat. Nebude trvat dlouho a strážníci zase začnou vybírat pokuty.

„Připravujeme výrobu dopravních značek označujících začátek a konec úseku, kde je měřená rychlost. Značky budou přenosné, jelikož máme i mobilní radar. Jakmile odbor dopravy stanoví dopravní značení a cedule budou vyrobené, budou strážníci opět rychlost měřit,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Protože podle Maláška metodika doporučuje, aby strážníci s policií konzultovali kvůli koordinaci měřené úseky, uzavírají města s policií dohody. Například vyškovský městský úřad spolu s ředitelstvím policie Jihomoravského kraje sepsaly dohodu o spolupráci při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku. Jedním ze článků je právě měření rychlosti aut městskou policií. V seznamu dohodnutých míst je většina ulic a částí Vyškova. „Přednost pak po konzultaci s policií získají lokality, kde hrozí zvýšené nebezpečí. Například místa u škol nebo tam, kde je větší koncentrace osob či nehodovost,“ dodala Bednářová.

Ve Slavkově u Brna žádné cedule nepřipravují. „Nemáme ani přenosný radar. Půjčujeme si ho ze Šlapanic. Pokud půjdeme měřit, půjčíme si k němu i cedule,“ řekl velitel městské policie ve Slavkově u Brna Pavel Ehrenberger.

Dodal, že při měření se zaměřují na úseky, kde by řidiči mohli ohrozit zejména bezpečnost dětí, tedy hlavně v Tyršově ulici, kde je základní škola. Podle Ehrenbergera Slavkov dohodu o spolupráci se státní policií nemá.

Bučovičtí strážníci v blízké budoucnosti nebudou smět měřit rychlost vůbec. Kontrola zůstává na státní policii. „Informační tabule zatím nenecháváme vyrábět. Pokud budeme chtít měřit rychlost, dohodneme se s policií. Konkrétní představa dohody by mohla vzniknout v průběhu měsíce. Smlouva bude hovořit o spolupráci při zajištění veřejného pořádku ve městě včetně měření rychlosti ve vybraných úsecích,“ řekl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Podle něj ale smlouva začne platit až po spuštění provozu na průtahu I/50, který je v současné době kvůli rekonstrukci a kanalizaci zcela uzavřený.

Rousínov žádné dohody nepotřebuje a nepřipravuje je. Spoléhá na státní policii, kterou posílá na vytipovaná místa. „Máme přenosné měřící zařízení rychlosti, z jehož záznamů je jasné, kde se nejvíce překračuje rychlost. Tyto záznamy předáváme policii České republiky a ta pak měří v nejhorších místech rychlost,“ řekl starosta František Havíř.

Ivanovice na Hané spoléhají na pevný radar, kde si každý řidič přijíždějící od dálnice ze švábenického kopce do centra města může zkontrolovat jak rychle jede. Se státní policií má ivanovická radnice podle místostarosty Vojtěcha Baláše uzavřenou dohodu o širší spolupráci, kde je článek i o dohledu na plynulost bezpečnostního provozu. Policisté z nedalekého oddělení dálniční policie zase vypomáhají jako hlídky na přechodech v době, kdy děti míří do školy a ze školy.