„Dost automechaniků si kupuje stroje na přezouvání kol, které jsou teď mnohdy i o třetinu levnější než dřív, čímž jim odpadá mechanická práce. Kromě mě jsou tak v Ivanovicích na Hané ještě další dvě firmy, které vyměňují pneumatiky," přiblížil ivanovický automechanik Jaroslav Pavézka.

Ten zatím zvýšený zájem o přezutí z letních gum za zimní, které by motoristé měli zvládnout nejlépe do konce října, nezaregistroval. „Je to pozvolné. Navíc je teď docela hezky a někteří řidiči vyčkávají," myslí si Pavézka.

Stejně jako on, také ve Vyškově očekávají větší nával až v následujícím týdnu. „V posledních čtrnácti dnech zvládáme udělat každý den asi deset až patnáct zakázek. Není to nic strašného. Horší to bude v příštím týdnu. Jakmile vyjde v médiích, že je na výměnu gum nejvyšší čas, řidiči začnou jezdit víc. Ale jsem přesvědčený, že i tak budeme stíhat," ujistil pracovník pneuservisu ve vyškovské místní části Dědice Bořivoj Zabloudil.

Přezouvání pneumatik na zimní vyplývá ze zákona, který nařizuje jezdit na nich od 1. listopadu do 31. března na sněhu a ledu. Podle odborníků se projeví výhody zimních gum už i při současných ranních teplotách kolem sedmi stupňů Celsia.