DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Vyškovský podchod je kvůli stavbě uzavřený teprve několik týdnů, ale lidé už vyšlapali cestičky mezi keři u knihovny, aby se nenápadně dostali ke staveništi a zkrátili si tak cestu z centra města ke gymnáziu.

Řidiči musejí mít proto doslova „oči na stopkách“. „Je tady hodně složitá situace. Musím se za volantem pořádně soustředit, abych sledovala dopravní značky a správně najela do zúžené vozovky. Zrovna včera mi pod auto skočil zhruba dvanáctiletý kluk, který neodhadl vzdálenost. Ještě že jsem jela sotva třicítkou. A za ním už se rozhlížela stará paní a chystala se taky vejít do vozovky,“ svěřila se třeba řidička Hana Langerová.

Za pouhých pět minut před osmou hodinou ráno napočítali redaktoři Vyškovského deníku Rovnosti patnáct hříšníků, kteří si zkrátili cestu přes rozkopaný průtah. Převážně žáků a studentů. Ti ale nebezpečí bagatelizují. „Když si počkám na vhodnou chvíli bez aut, tak nic nehrozí. Jinak bych si příliš zašla,“ řekla žačka Pavlína Kupková, která dobíhala na poslední chvíli do školy.

Hazardoval například i Patrik Mlčoušek. „Přechod je daleko, nerad bych přišel do školy pozdě,“ prohlásil. Podobně hovořili i další. „Spěchám do města,“ prohodil mladík, který nechtěl uvést své jméno. „Píšeme prověrku, tak pospíchám,“ dala se zase slyšet dívka, která se představila jako Martina z gymnázia.

Jejich riskování sledují dělníci u podchodu. „Lidi, kteří přebíhají silnici vedle stavby, potkáváme denně. Zkracují si tam cestu, přestože nová trasa vedená přechody pro chodce je dobře vyznačená a v okolí stavby jsou velké cedule zakazující vstup, “ uvedl Leoš Verner ze stavební společnosti, která podchod opravuje.

Lidem porušování zákazu stojí za to. Zkrácením cesty totiž uleví svým nohám o pár stovek metrů a nemusejí čekat na některých světelných křižovatkách. Obchozí trasy vedou přes přechod u budovy bývalého okresního úřadu a přes přechod v Havlíčkově ulici.

Strážníci ale označují přebíhání u podchodu za hazard. „Jednoznačně je to nebezpečný úsek. Strážníci občas na místo dohlédnou, zejména v době, kdy žáci a studenti chodí do školy a ze školy,“ přislíbil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Radnice proti nedisciplinovaným lidem opakovaně a marně bojuje. „Už třikrát jsme nechávali upravit a rozšířit oplocení staveniště. Ploty jsou i na místech, která jsme původně ani ohrazovat nechtěli. Věřili jsme v ukázněnost občanů,“ vylíčila tisková mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

I po úpravách a rozšíření se však stále najdou lidé, kteří oplocení obcházejí a vstupují na průtah nebo oplocením prolézají, poškozují a posouvají pásky.

„Potřebná opatření jsme už udělali. Nezbývá než znovu apelovat na obyvatele, aby raději udělali pár kroků navíc a přecházeli průtah v bezpečných místech,“ informovala Bednářová.