Nejdřív jenom nespokojení rodiče, teď už i učitelé sjednocení v odborech chtějí, aby ředitel vyškovského gymnázia Jiří Zlatník přišel o židli.
Nedávno poslali žádost o jeho odvolání na kraj. „V ní jsme uvedli tři důvody. Jedním byla výpověď, kterou mi dal. Porušil jí zákoník práce. Za druhé se nám nelíbí jeho subjektivní řešení personální situace ve škole. V neposlední řadě se zvyšuje napětí mezi vedením a ostatními zaměstnanci,“ řekl vedoucí odborové organizace vyškovského gymnázia Petr Kudlička.

Ten ještě nemá informace o tom, jak kraj rozhodl. „Vím pouze, že naši žádost krajští radní projednávali minulý čtvrtek. Zatím ale nemáme oficiální závěr. Jak budeme postupovat dál, bude záležet na rozhodnutí. Zatím nemůžu předjímat,“ uvedl Kudlička.
Redakci Vyškovského Deníku se ho podařilo zjistit. „Rada Jihomoravského kraje vzala žádost základní organizace Českomoravského odborového svazu pracovníku školství se sídlem na vyškovském gymnáziu na vědomí. Důvody, které jsou v ní uvedené, nesplňují podmínky stanovené školským zákonem pro odvolání ředitele. Radní tedy žádosti nevyhověli,“ informoval mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Podobné důvody pro odvolání ředitele, které vyjmenoval Kudlička, obsahuje taky petice rodičů sepsaná přibližně před třemi týdny. Navíc je tam ovšem ještě bod poukazující na to, že Zlatník plánuje zrušení výuky jazyků nebo půlené hodiny.
Jak však ředitel nedávno slíbil, nic rušit nebude. „Nyní navíc řešíme organizaci příštího školního roku. Zjistili jsme, že máme peníze na to, aby půlené hodiny i jazyky zůstaly zachované. Navíc výuku rozšíříme o ruštinu,“ zopakoval Zlatník v úterý.

Jenomže jeho sliby rozčíleným rodičům nestačí. „Před časem nám vzkazoval, co všechno bude chtít zrušit. Teď tvrdí opak. Na schůzce před třemi týdny nám lhal do očí. Místo toho, aby se třeba omluvil, hodil vinu na učitele. Nevěříme mu. Není to člověk na svém místě,“ uvedla autorka petice Kateřina Veselá.
S ní souhlasí i spoluautorka Věra Zouharová. Navíc podle ní podepisuje petici stále víc lidí. „Po článku, který vyšel minulý týden ve Vyškovském Deníku, přibyly desítky podpisů. Teď jich tam je přibližně sto padesát. Ještě se ji budeme snažit ponechat ve zverimexu ve vyškovském obchodním domě Kojál. Myslím, že ji ještě někdo bude chtít podepsat,“ řekla Zouharová.

I přes nespokojenost rodičů a učitelů ředitel doufá, že se potíže vyřeší. „Přišel jsem na gymnázium pracovat. Netušil jsem, že budu muset řešit emotivní záležitosti. Myslím, že jsem neudělal nic protizákonného. Lidé, kteří rozumí školství, moji práci podporují,“ svěřil se ředitel.