Taneční skupina N-yoj! dosáhla celé řady úspěchů i na celorepublikové úrovni a není tedy divu, že se rozrostla o další složky, a nejmladší z nich jsou právě N-yoj! kids, kteří se představují v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

Nejmladší tanečníky sdružuje Dům dětí a mládeže Vyškov už druhým rokem. Dětí od šesti do dvanácti let je ve skupině pětadvacet. „Neustále rostla poptávka po dětské složce naší taneční skupiny, proto jsme se rozhodli vytvořit N-yoj! kids. Také je důležité vytvořit linii pro budoucnost, tedy zásobu tanečníků, kteří později přejdou do hlavní taneční složky. Příští rok proto chystáme vytvořit i složku junioři,“ říká jedna z trenérek Eva Kellner Fialová.

Děti spolu s ní trénuje i Andrea Zaviačičová. Dvakrát týdně se scházejí v klubu Pinocchio v Dědicích. Jak říkají trenérky, děti se na tréninky skutečně těší a klidně by trénovaly i třikrát týdně.

Z tanečních stylů si děti oblíbily hlavně house a hiphop. V plánu však trenérky mají kromě street dance i základy klasičtějších tanců, jako je jazz dance a balet.

Pro děti znamená skupina především zábavu. „Líbí se mi sestavy, které se učíme, hudba a také tady mám spoustu kamarádů. Hodně se mi líbilo na soutěžích, sice jsem byla trochu nervózní, ale bylo to fajn,“ říká jedna z malých tanečníků, osmiletá Alena Volcová.

A právě soutěže jsou silnou stránkou N–yoj! kids. Loni se mladí tanečníci zúčastnili soutěže Emco Dance life tour, kde se dostali až do finále a i letos zaznamenali velké úspěchy. Zaměřili se hlavně na dvě celorepublikové soutěže, Topgal dance life tour a soutěž Republikového svazu učitelů tance. Ve velké konkurenci získali titul mistrů Moravy, mistrů jižní Moravy a také se dostali do finále republikového kola ve formaci street show dance s vystoupením Lec dů it!

Trenérky ale nekladou důraz jen na velké formace, ale také na individuální dráhu tanečníků, takzvané battly. Jsou to vlastně jakési taneční souboje. „Chystáme pro ně teď 1. července battle, kde budou soutěžit s dospělými tanečníky. Je to nejlepší způsob, jak se zbavit nervozity. Například Alenka dokonce už jezdí na battly, které se konají různě po republice a v kategorii Hip hop skončila na krásném patnáctém místě v celorepublikové konkurenci. Po roce tančení je to skutečný úspěch,“ dodává Eva Kellner Fialová.

Mnoho vystoupení

I když období soutěží momentálně skončilo, skupina v žádném případě nezahálí. Spolupracuje s externími lektory a pořádá různá vystoupení. „Nyní vystupujeme téměř každý týden, oslovují nás i rodiče. Vystupovali jsme tak na vyškovském náměstí na Dnu s policií, na akademii Domu dětí a mládeže Vyškov, teď nás čeká například vystoupení na dětském dni v Pustiměři,“ popisuje činnost skupiny trenérka.

Spolupráci s rodiči si trenérka velice chválí. „Rodiče jsou úžasné publikum na vystoupeních i na soutěžích, skandují, nosí maskoty. Vážně je to od nich skvělé,“ popisuje podporu ze strany rodičů Eva Kellner Fialová.

Teď sice mají děti prázdniny, ale to rozhodně neznamená, že nebudou dva měsíce tančit. V srpnu je pro ně přichystané šestidenní taneční soustředění v Břeclavi a pak v září bude zase nábor dalších dětí, které tak možná zjistí, že právě tanec je to, co chtějí v životě dělat.

MILADA ZEMANOVÁ