„Tato anomálie není dobrá pro přírodu obecně. Pro nás to znamená nejen fakt, že stále rostou plevele, ale na podzim jsme vyseli řepku a ozimou pšenici a nyní se všechno zelená, rostliny stále vegetují. Jejich pletiva jsou tak plná vody, a pokud přijdou mrazy, hrozí jejich roztrhání. Tím dojde k narušení buněk a přestanou růst," obával se předseda představenstva společnosti Agros Vyškov – Dědice Cyril Sigmund.

Podobně jako on se strachují i zahrádkáři. „Příroda se probouzí a my máme obavy z mrazů, které můžou přijít. Pomalu začínají pučet angrešty, černý rybíz nasadil zelené lístky. Jsme z toho rozpačití. Stromy, ovocné keře i půda potřebují odpočinek, ideálně pod pokrývkou sněhu. Pokud bude podobné počasí jako dosud přetrvávat ještě týden nebo čtrnáct dní a pak přijdou mrazy, může to mít obrovské následky, což poznáme i na výnosech," neskrýval obavy předseda slavkovských zahrádkářů Jiří Svoboda.

Víno může shnít

Těžkou hlavu začínají mít i vinaři. Vegetace totiž ještě není ukončená, protože zima zatím nepřinesla pořádné mrazy. „Určitě je to pro nás komplikace, protože čekáme, že nám všechno může pomrznout," naznačil jednatel bošovického vinařství Veritas Jarmil Pospíšil, podle jehož slov teď může nastat problém i výrobcům ledového vína. „Alespoň dva dny totiž teplota musí být nižší než sedm stupňů pod nulou a potom se teprve hrozny můžou sklidit. Pokud mrazy v brzké době nepřijdou, může jim celá úroda shnít," popsal Pospíšil.

Neobvykle vysoké teploty však nematou jen vegetaci, působí chaos i mezi zvířaty. „Třeba hrdličky zahradní se už teď pokoušejí hnízdit. Kosi zase už před pár dny začali zpívat. Kvůli teplým zimám obecně se u nás čím dál častěji snaží přezimovat třeba červenka obecná, budníček menší nebo pěnice černohlavá. Jde o tažné ptáky, kteří letí do středomoří a protože už u nás máme podobné teploty, zůstanou a přezimují tady," vysvětlil rousínovský ornitolog Jiří Bartl.

Nesmějí vepřové

Podle něj se díky citelnému oteplení v zimě už na čtyřech až pěti místech v Česku usadili čápi bílí. „Jedním z nich jsou taky Ivanovice na Hané, čáp tam už druhým rokem přespává na pouliční lampě. Kdyby přišla zima, tak mu to nevadí, ale horší to bude mít s potravou. Už loni se o něj ale lidé postarali, nosili mu krmení v podobě drůbežího masa. Tučné a vepřové je ale zcela nevhodné," upozornil ornitolog.

Zvěři naopak současné počasí podobné podzimu zásadně nevadí. Podle předsedy okresního mysliveckého spolku Františka Tomana je v současné době dostatek potravy.

Nemá sice správné složení, ale to podle něj není příliš velký problém. „Tím je třeba řepka, kterou by zvěř přijímat neměla, ale na to nemá vliv počasí," nastínil Toman.

Co je podle něj horší, jsou škůdci, kteří by měli v zimě pomrznout. Zatím k tomu ale nedošlo, což může za čas způsobit problémy.

Přestože se může zdát, že kvůli teplé zimě můžou být spokojení alespoň ti, kteří mají za úkol zimní údržbu ve městě, opak je pravdou. Například společnost Staeg, která má tyto služby za úkol ve Vyškově, městu fakturuje pouze za práci, kterou udělá. „Pokud nedojde k žádosti ze strany města a následné práci naší společností, nic nefakturujeme. S nadsázkou se tak dá říct, že listopad a prosinec byl pro nás ztrátový," připustila mluvčí společnosti Monika Švehlová.

Lyžařský výcvik v ohrožení

Zaměstnanci podniku podle jejích slov zatím vyjeli do ulic jen třikrát. „Posypávali solí a inertním materiálem silnice a chodníky. Samozřejmě i přes teplotně nadprůměrné počasí musíme na základě smlouvy držet pohotovost," doplnila.

Ušetřit se naopak podařilo vyškovským silničářům. „Je ještě brzo říkat, že zima není, může nás kdykoliv překvapit. I když je pravda, že při takovém průběhu šetříme výdaje. Od prosince držíme nepřetržité služby, a dokud nás nezaměstnávají výjezdy, děláme náhradní práce. Mezi ně spadá například starost o stromy včetně štěpkování a prořezávek, úprava krajnic a příkopů nebo péče o mosty. V prosinci jsme vyjeli jen dvakrát odhrnovat sníh a čtyřikrát udělat posyp," přiblížil šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka.

A zatímco silničáři teď mají důvod k radosti, nepříjemná zpráva může čekat na studenty Gymnázia a Obchodní akademie v Bučovicích. „Dvě třídy gymnázia a jedna z obchodní akademie mají jet už 19. ledna na hory. Zatím však nikde není sníh, takže začínáme být trochu nervózní. Naštěstí se nám podařilo domluvit s ubytovacím zařízením, že pokud do té doby sníh nenapadne, můžeme přijet až o šest týdnů později, tedy na začátku března. Pořád ale věřím, že se počasí změní," doufal ředitel bučovické střední školy Jiří Vlček.