Terénní sociální pracovnice z občanského sdružení IQ Roma servis Hana Kazdová dojíždí každou středu pomáhat Romům do Bučovic. Říká:
S jakými problémy se na vás obracejí bučovičtí Romové?
Řešíme oblast bydlení, zadluženosti, zaměstnanosti, rodinných vztahů.
Jak konkrétně napomáháte zaměstnanosti Romů?
Pokud má klient zájem o pracovní nabídky, vyhledáváme mu je na internetu. Následně musí sám kontaktovat zaměstnavatele a domluvit si schůzky. Je to problematické, protože míst je hodně málo. Navíc Romové v Bučovicích mají převážně pouze základní vzdělání. Snažím se hledat práci v místě jejich bydliště, ale v Bučovicích moc nabídek není. A dojíždění třeba do Brna je náročnější kvůli jízdnému, a také například samotné matky musejí zajistit hlídání dětí.
Podařilo se už s vaší pomocí zaměstnat nějakého Roma?
Ano, dva. Oba pracují v Brně jako operátoři ve výrobě. V Bučovicích se mě osobně nikomu sehnat práci nepodařilo. Ale někteří klienti si zaměstnavatele obešli sami a úspěšně práci získali.
Jak vysoká je nezaměstnanost Romů v Bučovicích?
Nepracuji se všemi, takže nedokáži přesně říct. Ročně s různými problémy pomáhám dvaceti lidem, z nichž má zaměstnání pět až sedm. Šanci na pracovní uplatnění snižuje základní vzdělání nebo zdravotní potíže, mám již starší klienty.
Vyplatí se vzhledem k sociálním dávkám vůbec pracovat?
Platy jsou nízké, navíc pokud musejí dojíždět, něco stojí cestovné. Někteří sami zmiňují, že se jim to moc nevyplatí. Jiní naopak do práce chtějí a nemůžou ji najít. Hodně jich pracuje ve veřejné službě, což si docela pochvalují. Dělají pomocné práce, hrabou listí, zametají, odplevelují, prostě čistí město. Domnívám se, že v Bučovicích se veřejná služba hodně osvědčila. Pokud lidé této nabídky ze strany sociálního odboru využijí, stále pobírají dávky hmotné nouze, jaké jim náležely předtím. Částka se jim zvyšuje podle počtu odpracovaných hodin. Jinak by příspěvek státu klesl na existenční minimum.
Jak se Romové nejčastěji zadluží?
Většinou se jedná o problémy se společnostmi, které poskytují půjčky lidem s nízkými příjmy a těm, kteří nemohou doložit jejich výši. Úroky jsou vysoké. Klienti se zadluží, což může vést až k exekucím.
Jak jim můžete pomoci?
Než si půjčku vezmou, snažíme se jim říct, aby zvážili, jestli vůbec budou mít na splácení. Aby si dopředu odkládali nějaké peníze. Mnohdy ale přicházejí, když už je pozdě. Někdy se třeba stává, že chtějí zaplatit jeden dluh, takže si vezmou další půjčku. Tím pádem se dostávají do kolotoče, ze kterého nejsou schopní se dostat. Věřitelé tlačí, případ jde na vymahatelskou společnost, která chce najednou třeba pět tisíc. Romové tolik pohromadě ale nemají. Nevědí, že by se mohli domluvit na splátkách menších částek, že je to lepší, než vůbec nic. A pak může dojít až k exekucím. Klientům radím při jednání s exekutory, pomáhám se žádostmi o splátkové kalendáře, závazky a podobně.
Došlo už k nějaké exekuci?
U klientů, se kterými v Bučovicích pracuji, o žádné nevím. Lidé se většinou zaleknou, takže začínají splácet třeba po malých částkách, ale platí. Což pro exekutora je mnohdy lepší, než vzít jim majetek, který třeba nemá žádnou hodnotu.
Řešíte také problémy s bydlením?
V Bučovicích jsem žádné větší problémy s bydlením nezaznamenala.
A co rodinné problémy či konflikty?
Někdy, třeba ohledně výživného, pokud manžel neplatí. Složitější záležitosti jako návrhy na soudy, například na svěření dítěte do péče, neřeším já, ale právníci naší organizace.
Jak se k vám zájemci dostanou?
V Bučovicích jsme začali pracovat před třemi roky, kdy kolegyně představila naši organizaci na sociálním odboru. Klienti se k nám dostanou různými cestami. Když jsme v terénu a potkáme Roma, nabídneme mu naši službu. Hodně klientů nás kontaktovalo přes sociální odbor, který jim o nás řekl. Anebo se o nás dozví přes známé. Rodiny jsou rozvětvené, jeden dá číslo druhému.
Jak často se setkáváte?
Jsou zvyklí, že do Bučovic jezdím každou středu. Schůzky si dopředu domlouvám, takže vědí, že přijedu. Někdy je také třeba potkám ve městě, nebo když jdu kolem, zavolají na mě, pokud zrovna něco potřebují.
Jaký je postoj Romů k vaší službě? Přicházejí noví zájemci?
Ze začátku bylo velice těžké získat jejich důvěru. Romové si mysleli, že jsme podomní prodejci. Takže často říkali, že nic nepotřebují. Poté se ale například doslechli, že jsme pomohli jejich známým. Takže teď třeba přijdou a svěří se, co se jim stalo.