Zpěv a hlasitá hudba dlouho do noci. To je takřka každodenní zdroj trápení sousedů domu, ve kterém bydlí Romové. Situaci nyní řeší přestupková komise. Ta kromě několika stížností od Pavla Malovce obdržela také petici s třiceti podpisy lidí, kterým vadí hluk, jenž dělají Romové

„Doplňujeme si informace, abychom mohli rozhodnout. To chceme stihnout někdy do konce září,“ prohlásil předseda komise Jiří Haneček. Komise hledá možné rušitele klidu. Nyní si chce tyto lidi pozvat na své jednání.

Haneček vidí hlavní efekt práce komise především v navržení řešení problému. „To je mnohem důležitější než samotný postih, protože můžeme udělit pokutu maximálně tisíc korun,“ uvedl předseda.

Kromě jednání přestupkové komise se radnice snaží hledat i další řešení. „Zatím o tom ale nechci mluvit. Kdybych to předčasně prozradil, zbytečně bych to narušil. Přesto si od toho nemůžeme moc slibovat. Naše možnosti jsou velmi malé,“ řekl místostarosta města Vojtěch Baláš.

Nejhlasitěji na problém v soužití s tamními Romy poukazuje Pavel Malovec. Stěžuje si, že jej hluk vyhání z domu. „Musím chodit někam k vodě na ryby. Jinak bych to zdravotně nevydržel. Doma jsou opravdu galeje. Nevím, jak dál. Přitom se ochlazuje a u vody už bývá chladněji a já jsem nemocný,“ řekl bezradně.

Podle něj se mu místní Romové mstí zato, že na potíže dlouhodobě upozorňuje a chce po ivanovické radnici, aby přišla s řešením. Malovec také prohlásil, že někteří Romové mu řekli, že jim hraní povolila radnice.

S tím ale nesouhlasí vedení města. „Nic takového jsem nikomu nepovolil. Nikdo za mnou s takovou žádostí nepřišel. Ke všemu na to ani nemám právo,“ prohlásil Baláš.

Sami Romové uznávají, že hluk je někdy nesnesitelný. „Když jsem ale doma, snažím se na to dohlédnout. Pokud jsem ale pryč, je to horší,“ připustil spolumajitel domu Milan Danko. Podle něj by pomohlo, kdyby Romové sehnali nějakou místnost, kde by mohli zkoušet. Nevadilo by jím prý ani platit nájemné. Podle Baláše je ale o podobné prostory ve městě nouze.

 

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070809.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070726.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070717.html