Hlučná muzika ve dne i v noci. To je důvod, proč lidé v Ivanovicích na Hané podali stížnost na místní Romy k přestupkové komisi. Ta má první výsledek.

„Podařilo se nám vyřešit jednu stížnost ze srpna. Romské ženě, která dělala hluk, jsme udělili pokutu. Hlasitá hudba je v oblasti sice častější, ale bez konkrétních důkazů, kdo ji způsobuje a kdy, nemůžeme nikoho postihnout,“ uvedl předseda ivanovické přestupkové komise Jiří Haneček.

Ještě dodal, že jeho práce nekončí. Původně si myslel, že už je situace lepší. Na radnici však přišla další stížnost od Pavla Malovce, který bydlí v blízkosti domu obývaného Romy. Proto si ho na čtvrtek 4.10. pozvali na další jednání.

Podle Hanečka má komise poměrně dobře zmapované obyvatele domu, ve kterém Romové bydlí. „Dokážeme tak snadněji určit případné narušitele klidu. Můžeme si je pozvat a oni tak přestanou mít pocit, že se mohou ztratit ve větším množství lidí,“ řekl Haneček.

Předseda komise ale upozornil, že město má omezené možnosti. „Podle mého názoru by snad mohlo pomoci, kdyby v Ivanovicích byli strážníci. Oproti státní policii by byli ve městě stále a nehrozilo by, že Romové vypnou hudbu před jejich příjezdem,“ domnívá se předseda.

Podle ivanovického místostarosty Vojtěcha Baláše radnice zatím nemá na městskou policii peníze. „Chceme ji zavést, ale bude to tak za dva či tři roky. Snazší by to bylo ve spolupráci dalších obcí mikroregionu,“ uvedl Baláš.

Haneček si také myslí, že obyvatelé mají možnost bránit se pomocí soudu. „Mohou podat žalobu z důvodu porušování sousedských práv. Naděje, že by s podáním uspěli, je velká,“ naznačil Haneček.

Pavel Malovec, který si na romské sousedy stále stěžuje, zatím není s rozhodnutím přestupkové komise moc spokojený. Hluk podle něj není menší. „Romové se přesunuli s hudbou do domu, takže to je lepší pro lidi z Žižkovy ulice, ale v naší je to naopak horší,“ prohlásil.

Nesouhlasí ani s pokutou pro romskou ženu, která je podle něj obětním beránkem. „Ona sice zpívá a pláče, když se opije, ale to rozhodně není zdroj našich problémů. Ty způsobují velké reproduktory,“ uvedl Malovec.

V nejbližších dnech proto plánuje napsat další stížnosti. „Jednu jsem poslal parlamentu a budu uvažovat, kam ji ještě pošlu,“ řekl Malovec. Ve středu 3.10. se redakci Vyškovského Deníku nepodařilo získat vyjádření Romů, protože měli vypnutý telefon. Před časem ale uznali, že hluk je někdy nesnesitelný.

„Když jsem ale doma, snažím se na to dohlédnout. Pokud jsem ale pryč, je to horší,“ připustil spolumajitel domu Milan Danko. Podle něj by pomohlo, kdyby Romové sehnali nějakou místnost, kde by mohli zkoušet. Nevadilo by jim prý ani platit nájem.

Související články:

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20071003.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070917.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070830.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070809.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070726.html

vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/romove_hluk20070717.html