Nepořádek, výhružky a hlasitá hudba. To jsou problémy, na které si neustále stěžují někteří sousedé Romůz Ivanovic na Hané. Desítky tamních obyvatel podaly před časem hromadnou stížnost na příslušníky romské menšiny.

„Hluk je strašný. Už nevím, co mám dělat. Zkusil jsme mnoho způsobů, jak to zastavit, ale nic nepomáhá. Budu ale pokračovat,“ uvedl například Pavel Malovec.

Jenomže pomoci se Ivanovičtí asi jen tak nedočkají. Přestože vedení města podle svých slov využívá všech možností, které zákon dává, jeho úsilí není zrovna účinné.

„Stát by musel změnit naše pravomoci. Jsme si vědomi, že hluk je větší, než byl dříve. Teď to řeší přestupková komise, protože přicházejí stále další stížnosti od Pavla Malovce,“ prohlásil ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš.

Stejně jako je na problémy s Romy krátká radnice, nemůže zoufalým obyvatelům pomoct ani hygiena. „Zabýváme se hlukem jen u podnikatelských subjektů. Zákon nám tedy neumožňuje, abychom se do případu zapojili,“ vysvětlil ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Podle něj mají možnost řešit problém nejen orgány města, ale také policie. „Několikrát jsme tam sice byli na podnět místních, ale na místě byl klid. Upozornili jsme také Romy, že nemohou dělat hluk v průběhu dne, jak si mysleli, a že musí respektovat občanský zákoník, který to zakazuje,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Ivanovičtí však mohou potíže řešit soudní cestou. Úspěch ale není zaručený. „Je to běh na dlouhou trať. Výsledek není jistý. Záleží na důkazech, které stěžovatel předloží. A i když soud rozhodne, narušitel klidu může pokračovat. V tomto případě ale soud může nařídit finanční pokutu,“ naznačil vyškovský advokát Patrik Girgle.

Romové však tvrdí, že hluk už není tak intenzivní. „Hrajeme, ale to nemůže být tak slyšet. Malovec je příliš citlivý. Dříve jsme to brali také jako pomstu vůči němu. Dělal nám naschvály,“ připustil spolumajitel romského domu Milan Danko.

Romové si ale podle něj uvědomují, že tím proti sobě obracejí nevoli lidí z okolí. „I proto chceme hrát tišeji,“ slíbil Danko.

Silné romské komunity žijí také v jiných obcích regionu. Problémy tam ale nejsou zdaleka tak intenzivní, jako v Ivanovicích. „V Bučovicích je Romů více než v Ivanovicích. Přesto o žádných větších problémech nevíme. Přestupků, které dělají, není víc, než je běžné u většinové části populace,“ potvrdil třeba velitel strážníků Jiří Wasserburger.

Problémy se soužitím obou skupin byly ještě v létě dosti vyhrocené i v Radslavicích. „Policie ale teď žádné stížnosti neeviduje,“ řekl Gryc.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Ivanovičtí Romové dostali první pokutu

Spor sousedů graduje

Obyvatelé napsali proti Romům petici

Romové opět berou lidem klidný spánek

Problémy s Romy najednou skončily

Romové sužují sousedy hlukem