Majorita vytýká Romům nepořádek, drobné krádeže a nezvladatelné psy, oni se zase cítí být obětí rasově motivovaných útoků. Tak to stále vypadá v Radslavicích.

Starosta obce Josef Školař přiznává, že situace je stále vyhrocená. „Nikdo sice znovu dům, kde Romové žijí, nepodpálil, jak se to stalo před časem, ale napětí zůstalo. Romů je v obci víc než před časem,“ uvedl Školař.

Na vyškovskou policii se v posledních týdnech nikdo neobrátil. „Po zkušenostech s předchozími událostmi tam ale naši příslušníci jezdili několikrát týdně, aby na situaci dohlédli,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Obecní úřad se v současnosti snaží zajistit ubytování pro jednu romskou rodinu, která do obce přišla z Opavy. Jedná také s Romy o jejich požadavku, aby jim koupila dům. „Až si nějaký pořídí, dáme jim peníze z našeho rozpočtu,“ řekl Školař.

Starosta chce také využít dotaci z kraje, která měla zlepšit vzhled obce. „Jednak chystáme přemístění zastávky, která je ve špatném stavu. Dále upravíme prostranství před romskými domy a oplotíme je jako ostatní zahrádky. Zvýšíme oplocení na místním hřišti, které nejčastěji využívají Romové,“ řekl starosta.

Sousedé si podle něj stěžují, že z něj létají míče a láhve na jejich zahradu. Radní chtějí také vyřešit problém se psy romských rodin, kteří napadají obyvatele. „Přestože jednáme o pomoci s veterinární službou, policií i místním mysliveckým sdružením, věc zůstává na mrtvém bodě,“ prohlásil Školař.

Hlavní práce nyní leží na terénním pracovníkovi, který v obci působí. Ten se domnívá, že situace v Radslavicích není tak vážná, jako například v Brně.

„Problémy jsou s volně pobíhajícími psy a přelidněním domů, které Romové obývají, ale také s nepořádkem v ulicích,“ uvedl terénní pracovník z brněnské společnosti DROM Michal Kratochvíl.

V současnosti se zaměřuje na nejpalčivější věci. „Řeším s nimi jejich sociální a hygienické podmínky. Tlačím je, aby více uklízeli kolem domů. Také jim pomáhám zbavit se dluhů. Jednám proto se společnostmi, které jim půjčily, aby jim vytvořili vhodný splátkový kalendář,“ vysvětlil Kratochvíl.

Romové se domnívají, že nyní mohou spát klidněji. Stále jsou ale ve střehu. „Pořád se trochu bojíme. Když už tady jednou hořelo, strach zůstává. Ke všemu jsem jednou zaslechla od skupinky místních, že teď už to udělají lihem, který lépe hoří, a hodí to na půdu,“ postěžovala si Jarmila Mihoková.

Nové bydlení už si Romové našli. „Pomohla nám s tím sociální pracovnice. Už se těšíme, až se přestěhujeme a naše nepříjemnosti skončí,“ prohlásila Mihoková.