Podle zastupitele Vladimíra Soukopa (Nestraníci) to ale nebyl ten pravý důvod. „Na řádném zasedání jsme zvolili členy výborů. Nikdo samotnou volbu otevřeně nezpochybňuje. A teď je máme odvolat a znovu zvolit? Je to postavené na hlavu. Mělo by se říct, o co skutečně jde," reagoval Soukop, naznačujíc, že cílem je vystrnadit jeho kolegu na kandidátce Aleše Šilhánka z finančního výboru.

Eliášův návrh, který přednesl před řádným bodem, v němž mělo zastupitelstvo dosadit jednoho nominovaného na dosud ještě neobsazený post v kontrolním výboru, vzbudil nevoli i u jiných zastupitelů. Přesto prošel.

Opustili síň

Po odvolání členů výborů zastupitelé znovu hlasovali o jejich zvolení. Soukop a další tři opoziční zastupitelé ovšem na projev nesouhlasu opustili jednací síň. Z opozice tak zůstali jen dva, kteří se u každého nominovaného zdrželi hlasování. Osm členů koalice ČSSD, KDU-ČSL a TOP09 a zastupitelka za KSČM se pak zdrželi pouze u Šilhánkova jména.

Soukopův odhad se tak potvrdil. Do výborů se nově dostali všichni jejich původní členové, tedy až na bývalého ředitele zámku Šilhánka. A dva zastupitele z řad ODS, kteří prozatím nominaci stáhli.

Na Soukopův dotaz, jestli je takový postup vůbec možný, odpověděla právnička města Martina Leitnerová kladně. To opoziční zastupitele neuspokojilo. „Bavme se o etické stránce věci. Můžeme členy výboru odvolat, ale je přece slušnost dotyčným sdělit, proč se tak stalo. Vždyť ti lidé pracují zadarmo a odpovědně. Měli bychom hlasování odložit na další zasedání a předtím problém s dotyčnými probrat. Musí přece vědět, že jsme je odvolali, a musí se vyjádřit ke své opětovné nominaci," poukázal zastupitel Dušan Jakoubek (ODS).

Starosta Michal Boudný (ČSSD) zdůraznil, že se postupuje podle regulí. „Řádným hlasováním jsme přijali usnesení o odvolání a nyní je tu návrh volit členy výborů po jednotlivých jménech znovu. Myslím, že tomu nic nebrání," řekl starosta. Tajemník města jeho slova potvrdil.

Na námitku, že s nominací musí dotyčný souhlasit, měl Eliáš připravenou odpověď. „Navrhnu ty samé lidi. Pokud následně nebudou se svou nominací souhlasit, můžeme je příště odvolat a nahradit. Takhle si ušetříme mimořádnou schůzi zastupitelstva," řekl radní.

Někteří z opozičních zastupitelů to označili za absurdní. Samotný Šilhánek posléze za nemorální. „Myslím, že jde o nedemokratický postup. Ať už to radní Eliáš zdůvodňuje jakkoli, zpochybnil tím fakticky předchozí usnesení zastupitelstva, které mě spolu s ostatními řádně do výboru zvolilo. Nijak smutný z toho ale nejsem. Prostě se ukázal charakter některých lidí," reagoval Šilhánek.

Z postu ředitele zámku ho loni na podzim odvolala tehdejší rada města. Zdůvodnila to nestandardním udělování odměn některým zaměstnancům v posledních letech. Jejich výše prý přesahovala běžnou praxi ve veřejné správě. U některých zaměstnanců údajně činily až sto tisíc korun ročně. Ve volbách do zastupitelstva Šilhánek, kandidující za Nestraníky, neuspěl. Uskupení ho ale nominovalo právě do finančního výboru.