DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Manželé Lubomír a Blažena Rosnerovi ze Slavkova u Brna se do nového roku dívají se značným napětím. Čeká je důležitý životní zlom. Úřady mají rozhodnout o tom, zda je obžalují z vážného trestného činu týrání, kterého se měli dopustit na svých nejbližších.

Těžce na ně doléhá i fakt, že půl roku poté, co se vrátili z vazby, stále netuší termín dalšího jednání. „Nic se neví. Zatím nám nikdo nedal o ničem vědět. Úřady mají pořád čas. Snad se něco dozvíme koncem ledna. Je to strašné na psychiku. Pořád přemýšlíme, co bude dál,“ řekl Lubomír Rosner.

Vyškovský Deník Rovnost zjistil, že rozhodující řízení se uskuteční dřív, než Rosnerovi doufali. Dosud probíhalo policejní vyšetřování, ale to má v těchto dnech skončit. „Zkraje příštího týdne budou obvinění a obhájci seznámení s výsledky vyšetřování. Pokud nebudou navržené doplňující důkazy, rozhodnu o tom, zda bude podaná obžaloba. Jestliže ano, věc předám okresnímu soudu,“ uvedla dozorující státní zástupkyně ve věci trestního řízení manželů Rosnerových Martina Klvačová.

Výsledek se dá jen těžko odhadnout. Policie na případ uvalila informační embargo.

Podle informací, které Deníku před časem poskytla nejstarší adoptovaná osmadvacetiletá dcera Renata, vše začalo, když sedmnáctiletý Michal a patnáctiletý Patrik oznámili na školní linku důvěry, že je rodiče týrají. Je přesvědčená, že tak udělali ze msty za to, že jim rodiče zakazovali chodit na diskotéku.

Okolí rodiny však informacím o týrání nevěří. Přestože například Slavkovan Alois Hlásenský ví o videu, kdy chlapci nafilmovali, jak jedna z dcer dostala od matky pár facek, zorganizoval za Rosnerovy podpisovou akci, které se zúčastnilo přes tisíc lidí. Důležitější je totiž podle něj to, jak se děti vyvíjejí z dlouhodobého hlediska. Věří, že Rosnerovi budou obvinění zproštění. „Předpokládám, že když jim úřady vrátily děti, jsou nevinní,“ věří Alois Hlásenský.

Z rozhodnutí vyškovského soudu strávili pěstouni měsíc ve vazbě, aby neovlivnili svědky. Děti po tu dobu pobývaly v brněnském ústavu Kociánka. Teď jsou manželé vyšetřovaní na svobodě. Svěřencům Michalovi a Patrikovi soud zrušil pěstounskou péči a nařídil ústavní výchovu. Nezletilé Terezie, Růžena a Jolana dostaly povolení k návratu domů, protože jsou podle znalců hodně vázané na rodiče. Zejména tyto tři mentálně postižené dívky podle svých rodičů snášely odloučení velmi těžko a stále nejsou v psychické pohodě. „Než se děvčata srovnají, to bude trvat dlouho. Když řekneme, že se staráme o postižené dítě, nikdo neví, o čem je řeč,“ povzdychnul si Rosner. Další informace ale poskytnout nechtěl. Před zájmem médií se rodina snaží ukrývat.