Dole pod textem:

ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ


ROZHOVOR S ROSNEROVÝMI PO VYPOSLECHNUTÍ ROZSUDKU

Michal pobývající v brněnské Kociánce a Patrik, kterému vyškovský soud nedávno nařídil pobyt v diagnostickém ústavu, už se zřejmě do slavkovského domu pěstounů Rosnerových, obviněných z týrání svých dětí, nevrátí. Tak dnes rozhodl vyškovský soudce Petr Doležel.

„Soud ruší nezletilému Michalovi a Patrikovi pěstounskou péči a nařizuje ústavní výchovu. Nad nezletilou Terezií, Růženou a Dominikem stanovuje dohled,“ uvedl Doležel.

O dvě děti tedy pěstouni přišli, ostatní jim zůstávají. „Vzhledem k problémům, které Michal s Patrikem působili, je ústavní výchova na místě. Každopádně soud vždy upřednostňuje domácí péči, proto u dívek a Dominika nezrušil pěstounskou péči. Děti jsou totiž podle všeho vázané na rodiče,“ odůvodnil Doležel své rozhodnutí.

Rosnerovým tak spadl kámen ze srdce. „Jsme šťastní, že u nás zůstanou děvčata. Nesla by těžce, kdyby nás musela opustit. A že soud rozhodl o ústavní výchově Patrika a Michala nám přece nezabrání v udržování kontaktu s nimi,“ řekla Blažena Rosnerová.

Jestli budou pěstouni podávat odvolání proti rozsudku, však zatím není jasné. „Zřejmě nebudeme. Ale musíme se poradit s právníkem, jak postupovat dál,“ naznačila Rosnerová.

Soudní rozhodnutí potěšilo i pracovnici odboru sociálních věcí slavkovské radnice Veroniku Čadilovou. „Odvolávat se nebudeme, s rozsudkem jsme spokojení,“ nechala se slyšet Čadilová, ačkoliv během jednání souhlasila s přezkoumáním výsledků znaleckých posudků z trestního řízení. Z nich totiž podle vyškovské státní zástupkyně Barbory Vrzalové – Jančíkové vyplynulo, že se u některých dětí objevily známky syndromu týrání.

Právě proto chce státní zástupkyně využít patnáctidenní lhůty k odvolání. „Ještě nevím, jestli se odvoláme. Co se týká Patrika a Michala, soud rozhodl podle našich představ. U zbylých tří dětí ovšem ne. Počkáme, až nám přijde písemné vyrozumění, a potom uvidíme,“ uvedla vyškovská státní zástupkyně.

Účastníky řízení u soudu byli i praví rodiče některých svěřenců. Například pokrevní matka Patrika projevila o svého syna zájem. „S Patrikem jsme se viděli včera jen krátce. Nevěděli jsme o sobě devět let. Ale věřím tomu, že na řečech o týrání něco bude. Proto bych si k sobě klidně Patrika vzala,“ vysvětlila Ludmila Holubová.

Ovšem potom, kdy slyšela návrh státní zástupkyně na nařízení ústavní výchovy, obrátila. „Souhlasím s tím, aby zůstal v péči ústavu. Asi to pro něj bude nejlepší,“ odpověděla Holubová na dotaz vyškovského soudce Petra Doležela, jaký návrh má ona.

ZE SOUDNÍ SÍNĚ

14:17 - Slavkovská sociální pracovnice Veronika Čadilová je s rozhodnutím soudu spokojená. Odvolávat se nebude.

Okresní státní zástupkyně si chce ponechat lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolá nebo ne.

Rosnerovi se pravděpodobně odvolávat nebudou. S Michalem a Patrikem určitě chtějí zůstat v kontaktu, záleží na nich, jestli se s nimi děti budou chtít bavit nebo ne.

14:15 -
Soud nařídil Michalovi a Patrikovi ústavní výchovu. Růženě, Terezii a Dominikovi ne. Zůstanou u Rosnerových.

11:05 - Přestávka. Rozsudek by měl padnout ve 14 hodin.

10:50 -
O budoucnosti Terezie, Růženy a Dominika soud zatím nerozhodl. Návrh státní zástupkyně i slavkovské sociální pracovnice na znalecké posudky kvůli známkám syndromu týrání, který u některých dětí prokázalo trestní řízení.

U Patrika i Michala všichni účastníci řízení navrhují ústavní výchovu.

10:14 -
Na řadě je jednání ohledně Dominika. Přišla dcera Renata (28 let) a syn Josef (24 let), otec Dominika.

9:50 -
Jednání o Růženě Rosnerové bylo také odložené na neurčito.

9:39 -
Nyní se bude jednat o nezletilé Růženě Rosnerové. Je zde její pravý otec.

9:36 -
Jednání ohledně Patrika bylo také odložené na neurčito. Podle Rosnerových teď potřebuje ústavní péči, ale jsou připravení ho přijmout domů. Problémy,které s ním byly, vyplývají z toho, že není spokojený se svým vzhledem.

9:19 -
Pravá matka Patrika nemá nic proti tomu, aby se k ní případně vrátil.

9:10 -
Michal byl podle Rosnerových problemový, těžko se s ním dalo vyjít. Soud je odložený na neurčito, tzn. na dnešek, ale musí se dát všechny skutečnosti do souvislostí.

Teď se bude jednat o Patrikovi, je zde i jeho pravá matka.

8:38 -
Soud jednal o nezletilé Terezie Rosnerové. Byl odročený na neurčito. Teď jedná o Michalovi Rosnerovi.


ROZHOVOR

Manželé Rosnerovi za sebou mají stání u soudu ve věci opatrovnictví. Z návrhů účastníků řízení byli rozčarovaní. Shodně říkají:

O děti jsme se vždy starali. To teď nikdo nevidí

Se strachem ve tvářích a patrnou nervozitou vstupovali včera ráno manželé Rosnerovi ze Slavkova u Brna do soudní síně Okresního soudu ve Vyškově. „Doufáme, že to dopadne v náš prospěch, jde přece o naše děti,“ uvedla Blažena Rosnerová. Počáteční optimismus se ovšem po vznesení návrhů dalších účastníků řízení takřka rozplynul.

Jaké byly vaše pocity bezprostředně potom, kdy jste slyšeli návrhy na ústavní výchovu vašich dětí?
Co můžeme dělat? Všechno, co jsme řekli, je v podstatě špatně. Všichni jsou proti nám.

Státní zástupkyně je přesvědčená, že nejste způsobilí k výchově svých svěřenců. Navíc prý výsledky znaleckých posudků v trestním řízení odhalily známky syndromu týrání…
Myslím, že kdyby byly děti týrané, chovaly by se úplně jinak. Dáváme jim všechno, co můžeme. Když byly v Kociánce, těšily se na nás, domů.

Ve svých výpovědích jste uváděla, že chcete dětem zajistit sociální pracovnici, která by za nimi docházela domů. Navrhli vám to někdy zaměstnanci slavkovského odboru sociálních věcí, informovali vás někdy o tom, že existuje taková možnost?
Nikdy s tím za námi nepřišli. S dětmi jsme jezdili do různých poraden, když se vyskytly potíže. To ale nikdo nevidí, nikdo na to nebere ohledy.

Jak často k vám pracovnice ze slavkovské sociálky chodily předtím, než jste skončili ve vazbě a vaše děti v ústavu?
Skoro vůbec. Ale začaly chodit, když se děti vrátily z Kociánky. Nikdy nám ale s ničím neporadily.

Jak by vaše děti reagovaly, kdyby se dověděly, že musí zase do ústavu?
Předem víme, že by to pro ně byla velká rána. Pobyt v Kociánce na nich zanechal psychické následky, ze kterých se vzpamatovávají ještě teď. Jsou na nás velmi vázané.

Soud ale rozhodl ve váš prospěch a děti, které s vámi teď žijí, do ústavu nemusí. Co to pro vás znamená?
Především velkou úlevu. Nemusíme teď řešit, co s nimi bude, strachovat se o ně. Snad dopadne všechno tak dobře. I když s Patrikem a Michalem to neskončilo zrovna nejlépe.

Doufáte, že všechno dopadne dobře. Mohla byste říct, co bylo hlavním důvodem vašeho obvinění z týrání svěřených dětí?
Možná krátké video v mobilním telefonu pořízené jedním z našich synů. Ale opravdu to nevím. Nikdo nám ještě pořádně nic neřekl.