Dnes totiž opustily brány brněnského ústavu Kociánka. „Dívky odjely přibližně v deset hodin v doprovodu sociální pracovnice, která je předala rodičům,“ potvrdil dnes ráno vrátný Kociánky Pavel Pětník.

Ředitel ústavu Jiří Podlucký uvedl, že děti byly převezené na náklady ústavu. „Šlo o čtyři plnoletá děvčata. Na své rodiče se dívky velmi těšily a shledání po tak dlouhé době bylo radostné. V pátek od nás neodjely jen proto, že si jejich rodiče chtěli po propuštění z vazby odpočinout. Domluvili jsme se tedy, že dívky přivezeme tak, aby mohli poobědvat společně s rodiči,“ doplnil Podlucký.

O osudu zbylých pěti dětí, které nadále zůstávají v Kociánce, rozhodne buď státní zástupce nebo soud. Patnáctiletý Patrik, jak uvedla v uplynulých dnech některá média, prý ale zpátky k rodičům moc nechce. To Podlucký vyvrací. „Myslím, že to není tak úplně pravda. Patrik tady má spoustu aktivit, které ho baví, například chodí na hipoterapie. Proto se možná zdá, že nechce domů,“ upřesnil Podlucký.

Že jsou alespoň čtyři z devíti sourozenců, kteří byli čtyři týdny v ústavu, zase doma, potěšilo nejenom manžele Rosnerovy. Upřímnou radost projevil i jeden z jejich synů, se kterým se včera redakci Vyškovského Deníku podařilo mluvit. „Jsem rád, že jsou sestřičky zase s námi,“ uvedl syn Rosnerových, jehož jméno se redakci Vyškovského Deníku ovšem nepodařilo zjistit.

Aneta Dědičová