Ve středu dopoledne přijel práce zkontrolovat odborník z Národního památkového ústavu v Brně. „Vítáme, že se obec rozhodla přistoupit k obnově, protože jde o letitý problém, který se řeší minimálně už od roku 2002," připomněl referent ústavu Marek Fajman.

S prací byl spokojený, výtky měl pouze k užším spárám. „Pokud to takhle bude dál, půjde o zajímavou turistickou atrakci. Jde nám o to, aby se dodržel způsob zdění, aby se zachránilo to, co zachránit lze. Důležité je používat vápennou maltu, případně slabě nastavenou cementem," vysvětlil Fajman.

Rotundu obec převzala od církve. „Máme povinnost o ni pečovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou kulturní památku a poslední velká renovace byla dělaná před třiceti nebo pětatřiceti lety, přistoupili jsme ke kroku opravit ji vlastními silami," řekl k chátrající památce pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Práci obec zadala místnímu zedníkovi. „Kvůli ekonomické situaci jsme se rozhodli, že se o rotundu postaráme pomocí našich vlastních pracovníků z obce. Máme šikovného zedníka, který umí pracovat s kamenem. Lokalita je špatně přístupná, veškerý materiál na opravu proto musíme na místo dopravovat ručně," podotkl starosta.

Právě proto obec nakonec nenajala žádnou firmu. Původní plány navíc počítaly s částkou přesahující dva miliony korun. „To mi přišlo přehnané. Jakákoliv firma si zadávala technologické podmínky, se kterými jsme nesouhlasili. Firma navíc nepřeruší práce. My si můžeme plánovat termíny, my rozhodujeme o materiálu, my uvolníme nějaké peníze, pak zase nějaké našetříme a můžeme pokračovat. S firmou bychom se nedoplatili," zdůraznil.

Do pracovního se nebojí obléct ani samotný starosta nebo místostarosta. „Hlavní práce jsou vždycky ve čtvrtek. Říkáme tomu rotundové čtvrtky. Je to i z důvodu toho, že se může uvolnit i někdo z obecního úřadu. Osobně nemám problém pomoct, je to vždycky lepší než papírování," usmál se Nevřala.

V letošním roce vedení vesnice opravuje západní stranu rotundy, v příštím roce by se chtěla pustit do té jižní. „Severní část je v solidním stavu, tu západní chceme stihnout do podzimu. Do příštího podzimu to chceme mít upravené tak, abychom se za lokalitu nemuseli stydět," uvedl pustiměřský starosta.

Šikovné ruce kameníka používají starou technologii. „Prostřednictvím malty lepí jeden kámen ke druhému. Někde spraví pouze to, že vypadávající kámen vrátí zpět, horší místa rozebere až na základ a postaví znovu. Proto cihly číslujeme. Až se část rozdělá, podle fotky se pohodlně složí zpět. Přizpůsobujeme se technologiím, které byly dřív," ujistil Nevřala.

Rotunda stojí ve svahu nad vesnicí, za kaplí svaté Anny, v areálu kostela svatého Benedikta.

Existence rotundy v polovině 12. století je podepřená nálezy dvou stříbrných mincí uvnitř stavby. Podle Fajmana je jednou z posledních románských staveb na Vyškovsku. „Málo se o ní ale ví. Až práce dokončíme, chceme před kostelem umístit informační panel. Ten turisty k prohlídce nasměruje, rotunda je trochu zastrčená," dodal Nevřala.