Například v téměř šestitisícovém Rousínově je pouze jeden. Tam a třeba i ve Slavkově u Brna se proto vážně uvažuje o posílení sboru. V cestě stojí peníze.

V Rousínově to navíc záleží z velké části na zájmu okolních vesnic, se kterými město vyjednává ohledně možnosti, že by se na ně působnost městské policie rozšířila. „Zatím máme oficiální vyjádření jediné obce. Musí se k tomu vyjádřit zastupitelstvo každé z nich, takže nic nejde rychle. Je to samozřejmě o penězích: v městském rozpočtu dost peněz na dalšího strážníka není. Jednou z možností je, aby na něj okolní obce přispěly, za což budou moci částečně služeb strážníků využívat. Samozřejmě za určitých podmínek, které jsou v jednání. Budeme se snažit, aby téma bylo vyřešené v druhém pololetí roku," připomněl místostarosta města Zdeněk Šedý.

Pomůže při nočních

Rousínovský strážník Petr Minařík by kolegu, ideálně se zkušenostmi z působení u policie, rád uvítal. „Otázka rozšíření sboru a rozšíření působnosti spolu samozřejmě úzce souvisí, ale druhý strážník bude platný i pro město samo o sobě. Hodí se mít někoho dalšího pro společný výkon služby při nočních a střídání se na denních směnách," sdělil Minařík.

Podobně vidí situaci i velitel slavkovské městské policie Petr Smejsík. Ten má na víc než šestitisícové město k ruce dva kolegy. Jeden z nich je však dlouhodobě nemocný. „Další strážníky bychom určitě potřebovali. Problém je v tom, že kvůli nízkému počtu sloužíme úhrnem nedostatečně dlouhý čas, takže pro obyvatele někdy nemůžeme být k dispozici. To platí především o nocích a víkendech," podotkl šéf strážníků.

Dodal, že otázka rozšíření sboru se ve Slavkově znovu otevřela. „S městem nyní jednáme. Je možné, že bychom letos přijali jednoho strážníka a příští rok dalšího. Nic ale nelze říct s jistotou. Další jednání na toto téma máme v pondělí," avizoval Smejsík.

Počet strážníků se nemá odvíjet pouze od velikosti daného města, ale také od problémů, se kterými se v něm musejí potýkat. Co do množství strážníků, vede mezi městy regionu logicky Vyškov. Má jich jednadvacet, což přesně odpovídá tezi jeden strážník na tisíc obyvatel. „Před dvěma lety jsme mezi sebe přijímali další dva kolegy. Jinak máme stabilní počet. Na některých sborech by se však mohla podepsat novela zákona, podle které mají mít městští strážníci maturitní vzdělání," informoval vyškovský velitel Petr Sedláček.

Jeden z jeho mužů si maturitu nedodělal. „Takže nás ke konci roku nejspíš bude muset opustit," zmínil velitel.

Podle Vyškovana Marka Sedláčka je dobře, že strážníci musí mít nově maturitu. „Pro městskou policii by mělo platit to stejné jako pro státní. Alespoň maturitu by určitě mít měli," myslí si muž.

Pokud jde o počet strážníků, vyškovský šéf Sedláček má za to, že Vyškov v tomto nemá problém. „Nemůžu říct, že bych pociťoval výrazný nedostatek. Navázali jsme velmi dobrou spolupráci se státní policií. Samozřejmě jsou situace, jako například nedávný příjezd amerického konvoje, kdy si možná někdo řekne, že kdyby nás bylo víc, zvládali bychom nápor lidí, které nebylo kam posílat, lépe. Je to ale sporné. I kdyby bylo policistů víc, podobná situace se jim bude řešit stále stejně složitě," zmínil Sedláček.

Upozornil však na to, že městská policie by mohla mít problémy, kdyby s ní měla uzavřenou smlouvu některá z okolních obcí. Jinými slovy, pokud by nastala situace, o jaké právě jednají v Rousínově. „Při našem aktuálním počtu si nedovedu představit, že bychom měli působit ještě mimo Vyškov," dodal Sedláček.

V Bučovicích na pořádek dohlíží šest strážníků. Přijímat další neplánují. Jsou omezení rozpočtem. „Rádi bychom zajistili nepřetržitý provoz, což ale v současném počtu nejde. Ve všední dny tak sloužíme denní, nahodile noční a o víkendu jen noční služby. Navíc jakákoliv nemoc nebo úraz chod ovlivňuje," zmínil nevýhody velitel Městské policie Bučovice Marek Čulík.