Tragédií klidně může skončit podle některých obyvatel Rousínova procházka po tamním náměstí kolem budovy, které místní neřeknou jinak než stará pošta.

Oprýskaná omítka, místy trčící cihly. Střešní tašky, které jakoby chtěly každou chvíli spadnout na hlavy kolemjdoucích. Taková je dnešní tvář zmíněné rousínovské kulturní památky.
„Stavba je v hrozném stavu už řadu let. Někdo by s tím měl něco udělat. Vždyť ohrožuje bezpečnost lidí,“ postěžoval si před časem třeba Vladimír Florián.
K jeho názoru se připojují nejen další místní, ale také vedení města. „Stará pošta už chátrá opravdu hodně dlouho. Problém je v tom, že je těžké s ní něco udělat. Její bývalý majitel měl stejně jako ten současný s domem velké plány. Ty ovšem krachují na náročných požadavcích památkářů,“ vysvětlil rousínovský místostarosta Jiří Petřík.

Ze stavby už mohl být penzion

Podle něj měla dřív o koupi budovy zájem soukromá firma. „Protože ovšem nemohla přestavět budovu tak, jak chtěla, z prodeje sešlo. Bývalý vlastník už měl dokonce hotový projekt na hotel. Protože však jde o kulturní památku, narazil na potíže s památkáři,“ dodal místostarosta.

Podobné problémy má i Oldřich Pavlas, kterému teď stavba patří. „Plánoval jsem z chátrajícího domu udělat penzion. Kdyby nebylo památkářů, dávno mohl být objekt opravený,“ uvedl Pavlas.

Jenže památkáři se brání, že s nimi nikdo nejednal. „Oldřicha Pavlase vůbec neznám, nikdy jsem s ním nemluvila. A jestliže nikdo nevznese požadavky, je přece jasné, že nemáme co řešit,“ řekla pracovnice Národního památkového ústavu v Brně Jana Firbasová. Na otázku redaktorky Vyškovského Deníku, jestli řešila stav budovy s bývalým majitelem, neodpověděla.

Oldřich Pavlas ovšem tvrdí, že se s památkáři snažil domluvit. „Jana Firbasová lže. Loni v březnu tady byla, mám na to svědky. Dokonce jsem ji ještě vezl do Brna. Každopádně se stavbou už nehodlám nic dělat. Zřejmě bude chátrat tak dlouho, dokud nespadne,“ naznačil majitel.

Nejradši by ovšem dům prodal. Jestli ho někdo koupí, však nikdo neví. „Nejspíš ho budu muset oplotit, aby se ještě nestalo nějaké neštěstí,“ povzdychl si Pavlas.