Přibližně dvě stě padesát zaměstnanců rousínovského podniku Jitona bude už v pátek řešit, kde si hledat novou práci. Firma totiž ruší výrobu. Její představitelé to dnes potvrdili v oficiálním prohlášení pro média.


Zprávy o ukončení výroby zaměstnance velmi překvapily. V srpnu totiž měla firma rozjíždět novou produkci. „Měli jsme vyrábět stoly pro Ikeu. Zakázka měla být až na čtyři roky. Firma chtěla dokonce přijmout nové lidi. Jsme ohromení, že se to tak zvrtlo. Údajně jsou problémy s penězi,“ řekl zástupce odborářů rousínovského podniku Jiří Trávníček.

On sám podle svých slov pracoval v podniku pětadvacet let, a to v administrativní pozici. „Je to i pro mě docela šok,“ svěřil se.

Do řeči moc nebylo zaměstnancům, které včera v továrně kontaktovali redaktoři Vyškovského Deníku. „Něco se samozřejmě proslýchalo, ale nikdo neřekl nic otevřeně. Pořád jsme doufali, že se budou dělat stoly pro Ikeu,“ řekl třeba Petr Sekvenc.

Někdejší nábytkářský velkovýrobce ložnic měl problémy už loni. „Končila stolařská výroba, propustili sto osmdesát zaměstnanců. Zbyli jen čalouníci a pár truhlářů. Všichni byli ochotní se zaučit na novou výrobu. Pořád jsme věřili, že se díky stolům pro Ikeu udržíme. To, čeho jsme se nejvíc báli, ale teď přišlo,“ dodal Trávníček.


Jitona je největším českým výrobcem dřevěného a čalouněného nábytku. Před časem koupila pohledávky rousínovského podniku Tusculum, který se proslavil výrobou kvalitního dřevěného nábytku.