Otevřít okna do ulice dokořán? To si obyvatelé čtvrti U Náhonu, v místní části Slavíkovice ani některých dalších místech Rousínova nemůžou dovolit. Místnosti jim pak nasáknou pachem výkalů.

„V ulici U Náhonu příšerně zapáchá nová kanalizace. Je cítit zejména při změnách počasí,“ tlumočil potíže Rousínovských na posledním jednání vedení města zastupitel Rostislav Bílek.

Rousínov tento problém trápí už od června, kdy město dokončilo stavbu nové kanalizace. V posledních týdnech však zápach zesílil. „Bydlím asi sto padesát metrů od nejbližšího kanálu. Nejdřív jsem nic necítil, a když za mnou přišli lidé s peticí, divil jsem se. Pak jsem však větral a už jsem nepříjemný zápach cítil,“ tvrdil včera například Boris Vlach, který v ulici U Náhonu bydlí. Podobně si stěžují i lidé ve Slavíkovicích, Čechyni a některých dalších částech Rousínova.

I proto město upomínalo vyškovskou společnost Vodovody a kanalizace, která měla stavbu na starosti. „Stěžovali jsme si několikrát. Navrhli jsme, aby mřížové poklopy kanálů vyměnili za plné. Firma ale tvrdí, že kanalizace musí být odvětraná,“ řekl starosta Rousínova František Havíř.

Plné poklopy nakonec vodaři přece jen v ulici U Náhonu vyzkoušejí. „Chceme ale, aby nám tamní obyvatelé dali vědět, jestli zápach opravdu zmizel,“ uvedl technik společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Oldřich Novoměstský.

Podle něho to pomůže jen částečně. Tvrdí, že lidé výkaly ucítí tak dlouho, dokud nezruší staré jímky u vlastních domů. „Kvůli nim se odpad rozloží dřív než v čistírně. A to, co odtéká, pak logicky zapáchá. Budeme na lidi víc tlačit, aby septiky zrušili. Existuje i zákon, který lidem zakazuje napojit na kanalizaci nový dům s funkční jímkou,“ uvedl Novoměstský.

Lidé se však často septiků nechtějí vzdát. Vybudování nové přípojky totiž stojí od deseti tisíc korun výš. „Za přípojku může člověk zaplatit klidně i padesát tisíc,“ řekl Novoměstský.

Podle ředitele firmy Vladimíra Kramáře město může vydat vyhlášku, kterou obyvatele k připojení na kanalizaci donutí. Vedení Rousínova však chce, aby se lidé připojili dobrovolně. „Obcházíme jednotlivé domy a celkem to má úspěch. Hodně lidí jsme už přemluvili,“ uvedl starosta Havíř.

Potíže se zápachem má i další část Rousínova Kroužek. Už měsíce si tamní obyvatelé stěžují na zapáchající rybník na návsi. Lidé se tam podle tajemnice rousínovské radnice Ludmily Havlíčkové bez povolení napojili do drenážního systému. A právě ten přivádí do nádrže nejvíc vody.

Zápach z kanálů trápí i jiné obce na Vyškovsku. Například v Křečkovské ulici ve Vyškově chybí filtry proti zápachu. Přestože o tamním problému Vyškovský deník Rovnost informoval již před několika měsíci, zápach trápí obyvatele dál. „Nikdo se tím asi nezabývá,“ posteskl si i včera jeden z obyvatel Křečkovské ulice Karel Večeřa.


Trápí Vás podobný problém? Napište nám na vyskovsky@denik.cz