Pouze provizorní úpravy po stavbě kanalizace byly na silnici pořádně znát. „Řešili jsme ještě dodatečné práce, které požaduje město Rousínov. Konkrétně napojení soukromých svodů do městské kanalizace. Startu prací už ovšem nic nebránilo," oznámil vedoucí technicko-správního úseku vyškovských cestářů Jan Olejníček. Práce mají podle smlouvy skončit do konce dubna.

Rekonstrukce části průtahu místní části je v součinnosti s městem. To opraví chodník u silnice, který je tvořený rozbitými dlaždicemi. Město na opravu v rozpočtu vyčlenilo osm set čtyřicet tisíc korun. „Výběrové řízení nám dobíhá, uvidíme, kam se cena posune. Zároveň se na akci snažíme získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury," připomněl rousínovský místostarosta Zdeněk Šedý.

Silnice podle jeho slov vypadá přesně tak, jak může vypadat po opravě kanalizace, která se uskutečnila už v roce 2008. „Rekonstrukce byla roky přislíbená, ale spousta zakázek se kvůli hospodářské situaci rušila. Spravovaný úsek představuje asi třetinu Vážan," zmínil Šedý.

letošní opravy a jejich cena
III/0509 Dobročkovice: 4,4 milionu
III/37365 Bukovinka - Račice: 12,2 milionu
III/37931 Kr. Vážany, průtah: 4,7 milionu

Obyvatele místní části těší práce nejen na silnici, ale i na chodníku. „Skutečně je v katastrofálním stavu, místy je až nebezpečný. Že se konečně opraví, velmi vítám," poukázal například obyvatel místní části Jaroslav Homola.

Přesto se však nejen on musí obrnit dávkou trpělivosti. „Odstraníme kompletní konstrukci silnice, takový zásah se za kyvadlového provozu nedá dělat, proto je v místě naplánovaná úplná uzavírka. Budeme se snažit o co nejmenší omezení obyvatel. Je s nimi individuálně dohodnutý přístup k jejich nemovitostem, trpěliví však být musí," řekl Olejníček.

Autobusové zastávky v Královopolských Vážanech jsou přeložené do horní části obce. Objízdná trasa vede přes Habrovanskou ulici.

Peníze na rekonstrukci průtahu jdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který je určený právě na silnice druhých a třetích tříd. Stejně jako u chystaných oprav v Dobročkovicích a čtyřkilometrového úseku mezi Bukovinkou a Račicemi. Jihomoravský kraj z fondu získá částku 348 milionů korun. „Jedná se v drtivé většině o akce, u kterých už je vydané pravomocné stavební povolení. U některých z nich už se uskutečnilo výběrové řízení, nebo se připravuje," poznamenal jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Proces soutěžení je i v případě obou zbývajících úseků Vyškovska. Na silnici k Dobročkovicím jsou vyjeté koleje a spousta hrbolů. „Opravu chystáme po polovinách tak, aby vesnice nebyla odříznutá od okolí. S částečným provozem počítáme i v případě silnice třetí třídy z Bukovinky na Račice. Na podklad položíme vozovku z asfaltového betonu," přiblížil Olejníček.

Největší silniční akcí letos přesto zůstává pokračování rekonstrukce silnice II/430 mezi Rousínovem a Tučapy. Skončit má na konci září. „Termín dokončení stíháme, jsme dokonce díky počasí v mírném předstihu. Čekají nás průtahy Komořan a Tučap, samozřejmě další úseky v Rousínově," zmínil šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka.

Práce ve městě zahrnou i přestavbu průsečné křižovatky hlavní silnice s ulicemi Skálova a Československé armády.