LEPŠÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. Se třemi hlavními prioritami jde do komunálních voleb v Rousínově jejich poslední vítěz – lidovci. Před čtyřmi roky získali necelou čtvrtinu hlasů a čtyři mandáty. „Chceme podpořit rodinu a děti. Máme v plánu zajistit potřebný počet míst v základní, mateřské i základní umělecké škole a zavést na školy vyšší nároky z pohledu vzdělávacího a výchovného. Také máme v plánu zvýšit kvalitu života a životního prostředí, a to především úpravou veřejných prostranství a zlepšením jejich přístupnosti a vzájemného spojení. Zásadní je například rekonstrukce Sušilova náměstí a rekonstrukce a výstavba sportovišť. Třetí prioritou je pro nás podpora zájmových aktivit obyvatel města ve společenských organizacích za výchovně prospěšnou činnost pro město," uvedl lídr strany a starosta města František Havíř.

VÍC KLIDOVÝCH ZÓN. Devatenáct procent hlasů Rousínované dali v roce 2010 sociální demokracii. Díky tomu získala v zastupitelstvu tři mandáty a místostarostovskou židli. Lídra strany za Rousínov a místostarostu Jiřího Petříka se do včerejší uzávěrky nepodařilo zastihnout na telefonu. V zastupitelstvu sedí za sociální demokraty i Vladimíra Hašková, která nicméně uvažuje, že v letošních volbách už kandidovat nebude. „Pokud bych se však na kandidátku nakonec zapsala, budu se snažit za sebe a za stranu protlačit zejména dvě věci, které dle mého názoru Rousínovu chybí. Jedná se o dobudování základní umělecké školy a také center volného času. Kromě toho bych ráda, aby se vedení města víc zaměřilo na rozšíření veřejné zeleně, na vybavení hřišť a zavedení více klidových zón," zdůraznila Hašková.

EFEKTIVNÍ VYUŽITÍ ŠKOLY. Mnoho cílů, kterých by sdružení chtělo dosáhnout, vidí člen ProRousínovska, které získalo v minulých volbách přes dvanáct procent hlasů a dvě křesla v zastupitelstvu, Jiří Lukášek. „Co nejdřív bychom se chtěli věnovat otázce využití areálu rousínovského pracoviště Integrované střední školy v Tyršově ulici ve Slavkově u Brna. Jde nám o efektivní využití jejích částí, například aby tělocvična sloužila i kulturním akcím, aby se v jedné části zřídila družina a také, aby tamní jídelna sloužila nejen škole, ale i širší veřejnosti. Areál školy by se měl otevřít, chceme zrušit ploty a udělat ho průchozí. Druhou věcí, na kterou klademe důraz, je podpora sportu a pohybových aktivit, které se nám zdají trochu upozaděné kvůli kultuře," vyjmenoval Lukášek.

NAJÍT SPOLEČNOU ŘEČ. Dva mandáty získalo před čtyřmi lety i Sdružení nezávislých kandidátů – Rousínov pro lidi, přičemž za ProRousínovskem zaostalo o necelé jedno procento hlasů. Zastupitel a někdejší lídr sdružení Petr Pupp letos nehodlá kandidovat. O post v zastupitelstvu se ovšem chce znovu ucházet jeho kolega Jiří Jedlička. „Je potřeba, aby jednotlivé strany v zastupitelstvu našly společnou řeč. Mnohá jednání neprobíhají hladce, přitom jde často o neporozumění. Jinak bychom chtěli podpořit volnočasové aktivity, a to například vybudováním nějakého kulturně-rekreačního centra mimo střed města," navrhl Jedlička.

BEZPEČNOST V DOPRAVĚ. Lídrem KSČM byl před čtyřmi lety Miroslav Klemsa, ten však post znovu zastávat nehodlá a ve straně o něm ještě není rozhodnuté. V roce 2010 získali komunisté něco přes deset procent hlasů a jeden mandát. „Vzhledem k tomu, že celý život pracuji v dopravě a školství, chtěl bych se zaměřit především na tyto oblasti. Nehodovost se sníží, jen když se bude o bezpečnosti preventivně přednášet už na školách. Také bych chtěl, aby město dalo mládeži víc možností, jak smysluplně využívat volný čas," vyjmenoval Klemsa.

ROZVOJ PODNIKATELSKÝCH AKTIVIT. Nováčkem v letošních komunálních volbách bude hnutí ANO 2011. Podle jeho předsedy pro oblast Vyškovska Lukáše Kmenty je pravděpodobné, že kandidátku sestaví i v Rousínově. „Určitě je pro nás důležitá otázka dopravní infrastruktury a pak také podpora sociálních služeb. Kromě nich se chceme soustředit i na rozvoj podnikatelských aktivit. Blíž se ale bude možné vyjádřit po důkladnějším rozpracování programu," upozornil Kmenta.

KANDIDOVAT NEBUDOU. Věci veřejné získaly pro končící volební období dva mandáty. Podle zastupitele Zdeňka Šedého se nyní strana o posty znovu ucházet nebude. Šedý má v plánu angažovat se skrze jiné sdružení, zatím však odmítl upřesnit přes jaké.

BEZ KOMENTÁŘE. Jeden mandát v minulých komunálních volbách získali také občanští demokraté. Zastupitel Zdeněk Julínek se odmítl na téma priorit strany pro ty nadcházející jakkoli vyjádřit.