DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Nepřehledná situace, kolaps v dopravní špičce, chodci pletoucí se pod koly aut a autobusů. Tak to zatím ještě vypadá na rousínovském náměstí. Už v polovině příštího roku a možná dokonce ještě letos by se však měla autobusová doprava přesunout na nové nádraží. Město na něho dostalo zhruba čtyřicetimilionovou dotaci.

„V těchto dnech jsme podepsali smlouvu s regionálním operačním programem Jihovýchod na výstavbu terminálu. Skončilo i výběrové řízení na dodavatele. Zahájení se předpokládá v pondělí,“ řekl starosta Rousínova František Havíř. Jakmile vybraná firma udělá přípravné práce, měla by během několika dnů začít bagrovat.

Zastávky by mohly být hotové dřív, než se předpokládalo. „Počítali jsme, že budeme stavět do podzimních měsíců příštího roku tak, aby byl terminál zapracovaný do listopadových jízdních řádů. Dodavatel se ale sám nabídnul, že práce zkrátí,“ uvedl starosta.

Zprávu potvrdili i stavebníci. „Dohodli jsme se, že v polovině příštího roku předáme stavbu městu,“ upřesnil jednatel dodavatelské firmy Jiří Zeman. Dokonce prý je možné, že práce by mohly skončit ještě letos.
Nové nádraží vznikne takzvaně na zelené louce asi sto padesát metrů za budovou pošty s příjezdem z náměstí. Město už víc než před dvěma lety na jeho stavbu vykoupilo pozemky. V závěru loňského roku nechalo zbourat dům na náměstí, který se nacházel v místě budoucí příjezdové silnice.

Nádraží bude mít osm nástupních ostrůvků. Kromě příjezdové cesty a chodníků bude potřeba vybudovat také odstavnou plochu pro autobusy, výpravní budovu s čekárnou, záchodem a také zázemím pro údržbáře. Stavba bude zahrnovat i parkoviště pro auta s třinácti parkovacími místy a malé parkoviště pro jízdní kola.

Rousínovští jsou nadšení. „Je pro mě dobrá zpráva, že nové nádraží bude stále blízko centra,“ je potěšená například Jana Valíčková. Současná situace na náměstí je totiž podle ní velmi špatná. „Náměstí rozhodně potřebuje ulehčit. Jsou tam problémy s parkováním, autobusy nemají nástupiště a situace je nepřehledná,“ dodala Valíčková.

Vysoká frekvence dopravy v centru města trápí Rousínov už celá léta. Před deseti lety se podařilo zastupitelům u úřadů prosadit územní plán, který stavbu nádraží zahrnoval. Vyskytnul se ale problém s příjezdovou cestou. Plány pak dlouho vázly na penězích, které nebyla radnice schopná zajistit z vlastní kasy.