Loni v létě začínala hrát hudba na zahrádce restaurace Záložna v Rousínově už v pět hodin odpoledne, aby si lidé užili alespoň trochu zábavy. Úderem desáté hodiny večer totiž musela vypnout. Totálně ztichnout bylo nucené do šesté hodiny ranní celé město. Všem provozovatelům to už několik let přikazovala vyhláška. Město však zcela zmrtvělo. Letos si zastupitelé tuto chybu uvědomili a povolili výjimku.

„Vloni nám sice dovolili hrát na zahrádce, ale jenom do desáté hodiny večer. Bylo to neúnosné. Návštěvníci si stěžovali. Všude jinde kolem i v malých vesnicích byly grilovačky, letní noci, diskotéky, jenom u nás mrtvo. Lidé dokonce navrhovali, že nám podepíšou petici. Už jsme o tom vážně uvažovali,“ řekl majitel Záložny Zdeněk Vrána. Podle jeho slov prý dokonce někteří provozovatelé hráli načerno. „Letos se konečně ledy prolomili. O povolení pořádat letní akce požádalo víc zájemců,“ dodal Vrána.

Majitel Záložny chtěl, aby na letní zahrádce mohla hrát hudba až do tří hodin do rána. Podobné podmínky chtěla také tělovýchovná jednota Framoz, která by ráda pořádala zábavy na stadionu.

Žádosti podaly ještě další dva subjekty, které se však nenacházejí přímo v městské zástavbě.

Na posledním veřejném zasedání zastupitelstva se kvůli tomuto tématu strhla rozsáhlá debata.

„Jde o závažné rozhodování. Kvůli stížnostem v minulosti lidí bydlících u Záložny a u stadionu. Přesto doporučuji výjimku schválit. Je potřeba, aby město žilo,“ řekl starosta František Havíř.

Některým zastupitelům se však hranice tří hodin zdála příliš štědrá. Měli také obavy, že obyvatelé si budou stěžovat, když o některých víkendech bude hrát do noci hudba jak v pátek, tak i v sobotu. „Navrhuji zkrátit produkci do jedné hodiny. A omezit na jednu akci o víkendu,“ řekl zastupitel Rostislav Bílek. Ostatní zastupitelé však byli proti a to v duchu hesla, že k létu muziky patří. „Lidé pak zase naopak řeknou, že v Rousínově se nic neděje. Že není kde se zabavit. Přikláním se k tomu do naplánovaných akcí nezasahovat. Pořadatelé už mají jistě s kapelami smlouvy a dohody,“ řekl Karel Koudelka.

Zastupitelé se nakonec dohodli na ukončení produkcí ve dvě hodiny po půlnoci. Starosta navíc požádá sportovce z Framozu, aby při zábavě pečlivě dohlédli na dodržování pořádku.

Stejná pravidla platí i pro dobrovolné hasiče z Rousínovce a pro hasiče v Čechyni. Hudbu budou muset vypnout už ve dvě hodiny.

Vyhlášku o zabezpečení veřejného pořádku schválili zastupitelé Rousínova v roce 2004 kvůli špatným zkušenostem s vandaly a opilci, kteří po diskotékách dělali nepořádek.