Auta zaparkovaná na trávnících, zdemolovaná hřiště, rušení nočního klidu, nezodpovědní majitelé psů a dokonce i přepadení. To vše trápí Rousínov. Působí tam jediný strážník, a to je podle některých zastupitelů málo.

„Domnívám se, že je potřeba posílit městskou policii. Ve večerních hodinách strážníka nevídáme,“ řekl například zastupitel Rostislav Bílek.

S ním ale moc nesouhlasí starosta města František Havíř. „Strážník o víkendech dohlíží u bývalého Uniklubu a hlídal i další restaurace. Nemůže však být všude. V ideálním případě potřebujeme až osm strážníků, aby se mohli řádně prostřídat. To stojí miliony. Problém jsme řešili už několikrát. Nejsou peníze,“ oponoval starosta.

Přestože kriminalita není katastrofální, určité potíže připouštějí i policisté. Podle mluvčího vyškovské policie Aloise Gryce se město nejvíc potýká s výtržníky. „Zejména od náměstí směrem na Komořany jsou problémy s vandaly, kteří poškozují autobusové zastávky, květinovou výzdobu a podobně,“ řekl Gryc.

Přesto je pro město lepší nechávat vše při starém. S nadsázkou se dá říct, že je výhodnější platit opravy po vandalech, než vlastního strážníka. Strážníkům je totiž potřeba opatřit drahé vybavení.

Řešením je návrh na spolupráci s jinými městy, aby náklady byly menší. „Máme vytipované další dva lidi, kteří by mohli dělat strážníka. Je to ovšem jenom otázka rozpočtu,“ dodal starosta.

Zastupitelstvo proto uložilo radě připravit variantní návrh rozpočtu, který bude počítat s posílením obecní policie o jednoho člověka.

Zároveň zastupitelé začali uvažovat, jestli by pěšáky v ulicích nenahradily kamery. Ty jim ostatně doporučuje i policie. „V říjnu letošního roku jsme se kladně vyjádřili k vybudování kamerového systému v Rousínově. Doporučili jsme udělení dotace na prevenci kriminality z krajského rozpočtu,“ uvedl Gryc.

Podle vedoucí odboru vnitřních věcí Jitky Grecové nechalo město vypracovat studii na sledovací místo a šest kamer. „Ukázalo se, že je to finančně náročné. Prostředky krajského úřadu v oblasti prevence kriminality jsou ale omezené, proto jsme podali žádost jen na tři kamery s tím, že je postupně můžeme doplnit. Dvě kamery by byly na náměstí a jedna u dětského hřiště za uměleckou školou,“ uvedla Grecová.

K obnovení diskuze o prevenci pomocí strážníků a kamer v Rousínově vyprovokoval zastupitele mimo jiné případ z podzimu, kdy ženu v Čechyňské ulici přepadli dvě dívky a další mladistvý chlapec. Strhli jí z krku řetízek a pokoušeli se ukrást i mobil.

KRIMINALITA V ROUSÍNOVĚ

delikt 2006 2007 ⋌ 2008*
vraždy 3 0 ⋌ 1
násilné delikty 17 12 ⋌ 11
mravnostní delikty 4 0 ⋌ 2
vloupání 44 45 ⋌ 37
krádeže 73 83 ⋌ 59

Zdroj: Policie ČR OŘ Vyškov ⋌*do konce listopadu