Ptáci si ještě nějaký pátek budou létat dál svojí tažnou cestou nad kopcem u Rousínova a Slavkovští nebudou znechucení při pohledu na kapli svatého Urbana na jeho vrcholu. Dvě větrné elektrárny tam totiž zatím nevyrostou.

Krajští úředníci teď dali za pravdu odpůrcům, kteří se proti stavbě stožárů nedávno odvolali. „Věc vracíme k novému rozhodnutí stavebnímu úřadu v Rousínově. Nehodláme být v rozporu s orgánem ochrany životního prostředí. Krajina se dá totiž znehodnotit velmi snadno, napravuje se už ale dost těžko,“ vysvětlila Oldřiška Soppeová z krajského odboru územního plánování a stavebního řádu, která rozhodnutí zpracovala.

Odpůrci ale pořád nemají vyhráno. Brněnský územní odbor ministerstva životního prostředí se před časem vyjádřil, že stavba elektráren by ve vytipované lokalitě nebyla vhodná. Podnik Eldaco, který je investorem větrníků u Rousínova, pak ale na stanovisko podal stížnost k ministerstvu do Prahy.

„Nesouhlasíme s ním a s postupem, jakým se k němu odbor dobral,“ potvrdila jednatelka firmy Eldaco Iva Štastná.

Pokud by ministerstvo přezkoumalo názor svého odboru a dospělo k jinému závěru, mohlo by podle Soppeové rozhodnutí kraje zvrátit. Ortel tak už podruhé leží na stavebním úřadě v Rousínově.

„Musíme územní rozhodnutí probrat a vydat znovu. Záleží na závěrech zprávy. Ta nám ale zatím ještě nepřišla,“ řekl v úterý pověřený vedoucí úřadu Josef Pukowietz.

Boj nechtějí vzdát například ornitologové nebo Slavkovští, kteří si pohled z památkové zóny na dva větrné kolosy nedovedou představit. „Doufám, že se nikdy stavět nebudou. Pokud bude třeba, budeme se odvolávat, dokud to půjde,“ uvedl místostarosta Slavkova Jiří Doležel.

Na rozhodnutí stavebního úřadu bude čekat také firma Eldaco.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Kraj vyřkne ortel nad větrnými kolosy

Odpůrci větrníků se ještě nevzdali

Arogance moci vítězí nad rozumem

Větrníky mají zelenou i přes nesouhlas kraje

Kraj zamítl větrníky

Úřad rozhodne o větrnících

Větrníky: Úredníci už brzy rozhodnou