Odpadky a množství pohozených sklenic od alkoholu v parku, nepořádek kolem popelnic či převrácené a poničené odpadkové koše po nočních zábavách, smetí v potoce u náměstí. S tím vším se často setkávají lidé v Rousínově.

„Opravdu jsou u nás místa, kde je nepořádek. Podle mě je to hlavně v parku a v okolí popelnic,“ řekla třeba Jana Borkovcová.

Zvláště nepříjemná je podle obyvatel situace po pátečních a sobotních nočních zábavách. „Lidé, kteří jdou z takových akcí městem, vysypávají a ničí odpadkové koše,“ řekla Božena Vránová.

Návštěvníci parku tam také nacházejí pohozené láhve od alkoholu. Totéž vadí Stanislavě Bubniakové. „Kromě toho se mi také nelíbí, že majitelé psů neuklízí exkrementy po svých psech,“ doplnila Bubniaková.

Další upozorňují na katastrofální stav místního potoka u náměstí. „Je tam mnoho odpadků. Nikdo se o úklid asi nestará. Určitě by se s tím mělo něco dělat,“ řekla třeba Marie Zeráková.

Vedení města se snaží podle svých slov situaci zlepšovat. Současně ale zdůrazňuje, že pořádek v Rousínově nebude, dokud lidé nepochopí, že by neměli věci ničit.

„Radnice řeší problémy, které vandalové působí. Každé pondělí a úterý musí městské služby například uklidit odpadky, spravit či vyměnit koše, nahradit poničenou zeleň, ale také opravit hřiště,“ uvedl starosta města František Havíř. Podle něj se teprve poté pracovníci mohou věnovat dalším úkolům, které mají plnit.

Vedení města se rozhodlo, že zlepší dohled nad pořádkem v Rousínově. „Chceme zaměstnávat pracovníka, který bude dohlížet na to, aby se situace zlepšila. To ale nemůžeme brát jako úplné vyřešení problému. Snažit se musí hlavně lidé,“ prohlásil starosta.

Pracovník, který bude dozírat ve městě, chce hned od počátku července dbát na to, aby lidé nedělali nepořádek v ulicích města a odklízeli psí výkaly. Považuje to za dva z hlavních úkolů, kterým se bude v nejbližší období věnovat.

„Věřím, že to situaci v Rousínově zlepší. Mnozí se přece jen chovají jinak, když vidí člověka v uniformě,“ prohlásil drnovický strážník Antonín Hégr, který bude v Rousínově hlídat pořádek osmdesát hodin měsíčně. Radnice se totiž po dohodě s ním rozhodla, že mu rozšíří současnou smlouvu. V nejbližších dnech ji podle strážníka podepíší.