Zesílit hlas obyvatel z ulic rozkopaných kvůli stavbě kanalizace. To bude už brzy prioritou členů osadních výborů v rousínovských místních částech.

Podle členů osadního výboru v Královopolských Vážanech s nimi rousínovská radnice spolupracuje. „Myslím si, že se s radními jedná dobře. Mluvili jsme především o výstavbě kanalizace, která obyvatele brzy čeká. Uvidíme, co bude dál,“ řekl předseda výboru Arnošt Doležel.

Právě dobrá informovanost tamních obyvatel o stavbě kanalizace v místní části bude teď podle něj pro členy výboru nejdůležitější. „Musíme všechny obyvatele oslovit, ne všichni totiž všemu rozumí. Tomu, kdo například nemá centrální vývod, budou muset dělníci částečně rozkopat i dům,“ vysvětlil Doležel.

Zároveň doplnil, že v současné době se osadní výbor zajímá také o dokončování přestavby budovy bývalé školy na byty, kdy se její podoba vrátila do klasického vesnického rázu. „O to se ale zasloužili všichni. I radním bylo jasné, jak by ten dům měl vypadat,“ podotkl Doležel.

Také předseda osadního výboru v Čechyni Petr Boba potvrzuje, že kontakt s rousínovskou radnicí je dobrý. „Udržovat spojení mezi obyvateli a radními kvůli výstavbě kanalizace byl přece jeden z hlavních důvodů, proč výbory vznikly. Teprve se to všechno bude rozbíhat, ale až přijde čas budování v Čechyni, budeme se obyvatelům snažit pomáhat,“ řekl Boba.

Do posledního osadního výboru se sdružilo několik obyvatel Slavíkovic. Jeho budoucí předseda Václav Mareš se však před měsícem nedostavil na zasedání zastupitelů, proto ho zatím nemohli oficiálně zvolit. Podle tajemnice Rousínova Ludmily Havlíčkové se zastupitelé sejdou buď koncem května nebo začátkem června.

Havlíčková také uvedla, že zatím ještě není jisté, která místní část bude v rukou dělníků jako první. „Již jsme vybrali firmu. Pracovníci nejdříve zrekonstruují čističku odpadních vod. Kde potom začnou s výstavbou kanalizace, zatím nevíme. Ještě nemáme harmonogram,“ doplnila Havlíčková.

Právě kvůli budování kanalizace bylo podle starosty Rousínova Františka Havíře ustanovení osadních výborů nutné. „Stavba kanalizace se dotkne hlavně místních částí. Rekonstrukce bude mít obrovský dopad na život těch obyvatel, kteří budou bydlet v rozkopaných ulicích. Chceme s nimi být proto v bezprostředním kontaktu. Vznik osadních výborů je důležitý zejména tam, kde nebydlí naši zastupitelé. To je třeba v Čechyni,“ zdůvodnil před časem Havíř.