Proti návrhu se na zasedání ohradil podnikatel Petr Naller, který v Rousínově vlastní bar, jehož součástí je několik hracích automatů. „Jsem docela smutný z toho, že po necelém roce musím opět opakovat to, co už zaznělo několikrát. Nechápu, proč se snažíme zakázat něco, co je přirozené, zvlášť když to podle zkušeností nepřinese omezení hazardu, ale pouze jeho přesun do ilegality," poukázal Naller.

A to podle něj v podobě černých heren. „A nebo, a to především, nahrazení současných videoloterijních terminálů takzvanými kvízomaty, které jsou legální, a ani město, ani ministerstvo financí z nich nemá žádnou provizi," zdůraznil Naller.

Jako příklad uvedl Polsko a Maďarsko, které před lety hazard zakázaly a následně opět zlegalizovaly pod přísnějšími podmínkami. Zmínil i Brno, které hazard plošně zakázalo před půl rokem.

Kvízomaty tam podle jeho slov ve velkém nahrazují dosavadní přístroje. „A ministerstvo financí, které nazývá současný loterijní zákon paskvilem, s tím nic nemůže dělat. Žádná tamní herna nemá zakázaný provoz," dodal podnikatel.

K tomu se vyjádřil i jeden z obyvatel města, přítomný na zasedání. „Zákaz hazardu není iniciativa zastupitele Švejnohy, ale je to celospolečenský problém. Obec nemá zájem, aby na hazardu vydělávala peníze, protože zastupuje své obyvatele. Rousínovany nezajímá, jak je to v jiných zemích, zajímá je, co se děje právě v Rousínově," prohlásil muž.

Naller připomněl, že současné nedostatky v legislativě týkající se regulace hazardu má vyřešit připravovaná novela loterijního zákona, která má vejít v platnost od roku 2016. Na to odkazovala také rada města, která zastupitelstvu nedoporučila návrh vyhlášky schválit.

K tomu se přiklonilo devět zastupitelů, kromě Švejnohy, který byl proti, se pět hlasování zdrželo. „Na nový zákon je třeba počkat půl roku. Následně se můžeme k vyhlášce vrátit a projednat ji znovu v kontextu právní normy pro celou republiku," navrhl rousínovský starosta Jiří Lukášek.

Zastupitel Švejnoha je však k avizované době skeptický. „Přípravy nového zákona sleduji a mám z toho pocit, že záležitost je stále odsouvaná a různě upravovaná. Nevěřím tomu, že zákon bude v dohledné době schválený, a pokud se tak stane, bude schválený s různými pozměňovacími návrhy, které ten současný zmíněný paskvil v konečném důsledku ponechají," řekl zastupitel.

Zdůraznil, že provozování hazardu nepovažuje za přirozenou věc. „Naopak, přistupovat by se k hazardu mělo jako k věci nepřirozené a dostat toto jednání z režimu legality do nelegality," podotkl Švejnoha.

Předem i zdůraznil, že si váží všech provozovatelů restaurací ve městě. Naller má ale jasno. „Svůj podnik mám zkolaudovaný jako bar a hernu a na provozování automatů jsem dostal i povolení města. Když teď město automaty zakáže, je na místě podání žaloby pro zmařenou investici. Tak postupuje většina provozovatelů, kde obce místně hazard zakázaly, a jejich žaloby jsou z devadesáti procent úspěšné," upozornil Naller.

zákaz trval jen dva měsíce

Vyhláška o zákazu provozování sázkových her, loterií, a tedy i výherních hracích automatů začala v Rousínově platit loni v srpnu, kdy ji zastupitelstvo schválilo. Už tehdy to nebylo poprvé, co byla na programu jednání.

O necelé dva měsíce později však zastupitelé přijali jinou vyhlášku, která hazard pouze přísněji reguluje, v následku čehož úplný zákaz přestal platit. V konečném důsledku neměl prakticky žádné dopady, neboť dotčené podniky se musí zbavit automatů až poté, co jim resort financí zruší příslušné povolení.