Studie určí podobu náměstí na další desítky let. „Je to závažné rozhodnutí a nechceme to uspěchat. Na druhou stranu zase nemůžeme otálet, protože chceme mít úpravy náměstí, spojené třeba s veřejným osvětlením nebo opravou chodníků, sladěné s určitou koncepcí. Letos má navíc začít oprava průtahu městem,“ uvedl starosta Rousínova František Havíř.

S tím souhlasí i opoziční zastupitel Jiří Lukášek. „Některá místa by měla být v různém čase různě použitelná, například dopoledne jako parkoviště a odpoledne nebo večer jako stánky. Také je potřeba zvolit vhodný poměr mezi zelení a zpevněnými plochami,“ řekl Lukášek.

Pro jednu z nabízených variant se tak mají zastupitelé rozhodnout na příštím zasedání. „Každý návrh má svoje výhody a nevýhody, navíc každý zastupitel preferuje jiný, takže teprve uvidíme, který z nich zvítězí. Zastupitelé chtěli ještě čas na rozmyšlenou,“ dodal Havíř.

Na základě impulsu z minulého zasedání město vyvěsilo návrhy na své stránky. „Chtěli jsme, aby si každý mohl návrhy prohlédnout v klidu doma. Je zbytečné, aby byly návrhy přístupné na úřadě a lidé pak kvůli prohlídkám zbytečně zaměstnávali úředníky,“ uvedl Lukášek.

Odborná porota

Kromě návrhů je na internetu ke stažení také hodnocení odborné poroty. „Ta jsou dobrým vodítkem, protože ne všemu člověk rozumí. Na vybraný návrh by pak měla navázat hlubší studie, abychom dali rozvoji náměstí jednotný koncept,“ dodal Lukášek.

Náměstí je pro vedení Rousínova momentálě jednou z priorit. „Snažili jsme se opravovat okolí, takže máme nový park u zdravotního střediska, novou židovskou čtvrť i s celou ulicí. Z jedné strany jsme postavili autobusové nádraží, z další strany zpevněné plochy s cyklostezkou a chodníky ke škole. Takže nám víceméně zbývá dodělat střed města,“ podotkl starosta.

Na architekty čekalo při návrzích skloubení moderního náměstí a historických domů. „Chtěli jsme, aby zkusili navrhnout prvky, které budou podtrhovat výraz města. To znamená zaměřit se na baroko a renesanční sloh, ve kterém je původně postavená radnice,“ dodal Havíř.

Za účast v soutěži zaplatilo město jen zhruba desetinu toho, kolik by dalo za vlastní architektonickou soutěž. „Nás by podobná architektonická soutěž vyšla zhruba na půl milionu korun. Možnost, kterou nabízí Společnost Petra Parléře, je proto mnohem lepší řešení,“ podotkl starosta.

Pomoc městům

Právě pomoc městům při úpravě veřejných prostranství nebo správních budov je jedním z cílů společnosti. „Města předloží zadání architektonické nebo urbanistické studie a my vypíšeme soutěž. Návrhy architektů pak vyhodnotíme, ale konečná dohoda záleží na každém městu a architektovi zvlášť,“ vysvětlil místopředseda správní rady společnosti Allan Gintel.

Další výhodou je právě vyhodnocení předložených návrhů. „Návrhy posuzuje nezávislá komise zkušených architektů. Zástupci měst se tak dozví, v čem je návrh zajímavý a co třeba řeší nedostatečně. Protože však svoje město znají, můžou mít i jiný názor. Rozhodnutí je na nich,“ doplnil Gintel.

Čemu se však už v Rousínově nevyhnou, jsou náklady na obnovu náměstí. Stavební práce kvůli tomu potrvají několik let. „Přesné náklady nechci zatím odhadovat, ale předběžně počítám se zhruba třiceti miliony korun,“ upozornil Havíř. Město se proto pokusí získat dotace.