Od chvíle, kdy naposledy zněly na chodbách rousínovského strojírenského učiliště kroky učňů, uběhnou letos v červnu čtyři roky. Areálu, který před lety sloužil jako odloučené pracoviště Integrované střední školy ve Slavkově u Brna, se ovšem kraj jako majitel rozhodl zbavit. Záměr se podařil po třech letech. Našel se zájemce a krajští zastupitelé jeho nabídku vyhodnotili jako nejlepší.

„O prodej se kraj pokouší od roku 2011. Bylo obtížné sehnat zájemce. Nabídka byla zveřejňovaná opakovaně. Cena postupně klesala z původních zhruba osmi a půl milionu korun, na začátku letošního roku to bylo sedm a půl milionu. Nakonec jsme od stanovení minimální částky upustili a areál se rozhodli prodat za nejvyšší nabídnutou cenu," popsala mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně Denisa Kapitančiková.

Ta podle ní dosáhla pěti milionů korun. Kdo ji nabídl, kraj ovšem zatím nechtěl zveřejnit. Není totiž uzavřená smlouva s kupcem. Podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost má být novým majitelem Marek Motyčka, který v Rousínově provozuje firmu zabývající se zpracováním bylin pro potravinářství a výrobu likérů, nealkoholických nápojů a dalších produktů.

Plánuje rozšířit výrobu. „Provozovna, kterou máme na Sušilově náměstí, už nám začíná být malá. Chtěli bychom proto přesídlit. Ještě ale nemáme oficiální vyjádření od kraje. Pokud k tomu opravdu dojde, bude nás čekat úprava areálu pro potravinářský provoz, včetně nejrůznějších schvalovacích procesů. Budeme ještě také čekat na schválení územního plánu v Rousínově. Se stěhováním proto počítáme na začátku příštího roku," plánuje Motyčka, který potvrdil, že se do výběrového řízení přihlásil s pětimilionovou nabídkou.

Pokud se Motyčkovi podaří uskutečnit záměr, s velkou pravděpodobností v areálu vzniknou i nová pracovní místa. „Mým snem je spojit současnou výrobu s chráněnou dílnou pro zdravotně postižené," naznačil podnikatel.

Město tak naopak přijde o možnost využít areál pro své účely. Přestože ještě před časem jeho vedení tvrdilo, že o něj nemá zájem, do soutěže se přihlásilo. „Zareagovali jsme na poslední výzvu. V případě, že bychom nabídli nejvyšší cenu a areál získali, využili bychom ho jako zázemí pro hasiče, muzeum, archiv a další záležitosti. Nakonec ale vyhrál jiný zájemce s vyšší nabídkou. Na druhou stranu ale nemůžu říct, že nám nějak zásadně vadí, že jsme neuspěli," zmínil rousínovský starosta František Havíř.

Radnice totiž měla prioritní zájem o bývalé dřevařské učiliště v Tyršově ulici, díky kterému může rozšířit místní základní školu. „Jeho oprava je dost náročná. Výhodou tak je, že se můžeme soustředit na tento projekt, který byl naším hlavním zájmem, a nebudeme tříštit naše úsilí," dodal Havíř.

O tom, co v areálu vznikne, město zatím nic neví. „Není to naší záležitostí. Týkalo by se nás to až v případě, že by se plány vymykaly z toho, k čemu je areál určený v územním plánu," konstatoval Havíř.