Jde o uchazečku z úřadu práce, jejíž plat úřad také pokryje. „Smlouvu s úřadem práce ještě nemáme dotaženou, ale nástup od 1. července je pravděpodobný. Funkce asistenta nenahrazuje plně městského strážníka, bude to pouze pomocná ruka. I tak ale přispěje ke zvýšení pořádku a bezpečnosti ve městě. A touhle cestou chceme jít dál," sdělil minulý týden místostarosta Rousínova Zdeněk Šedý.

Zastupitelstvo totiž na svém posledním zasedání mimo jiné schválilo záměr vyhlásit výběrové řízení na druhého městského strážníka. Výběrové řízení má rada připravit do září letošního roku.

Řada obyvatel to vítá. „Jsem absolutně pro. Rousínov je docela velký a jeden strážník je jednoduše málo. Asistent se také bude hodit, teď přes prázdniny může třeba dohlédnout na bezpečí dětí," prohlásila například Rousínovanka Ludmila Skládaná.

Městský strážník Petr Minařík vidí přínos asistentky především v oblasti prevence. „Budoucí kolegyně má zkušenosti z pedagogického prostředí, takže mě může například nahradit na přednáškách pro děti na rousínovských školách, které bývají časově docela náročné. Bude také vypomáhat při hlídkách a nočních směnách, poskytovat poradenství a informace," vyjmenoval strážník.

Na její komunikativní schopnosti se totiž podle jeho slov dá určitě spolehnout. „Dál máme vytipované některé problematičtější přechody pro chodce, na kterých bude asistovat dětem a starším lidem. Při odchytu zatoulaných psů a starosti o ně v záchytných kotcích budou zase velmi prospěšné její znalosti a zkušenosti z oblasti kynologie," poznamenal Minařík.

Pokud jde o dalšího strážníka, starosta Jiří Lukášek připomněl, že je třeba počítat s navýšením rozpočtu v roce 2016.

V otázce by nicméně mohly pomoci okolní obce z Mikroregionu Rakovec. O jednáních, která město s vesnicemi vede ohledně možnosti spolufinancování jednoho strážníka a s tím spojeným částečným rozšířením služeb městské policie do okolí, už Vyškovský deník Rovnost informoval.

Zatím je ovšem záměr, který je podmíněný právě přijetím dalšího strážníka, nejistý.

Domluva je tak zatím poloviční. „Měli jsme představu, že by druhý strážník dojížděl do okolních obcí zhruba na osmdesát hodin měsíčně, což by znamenalo půl měsíční kvóty a polovinu nákladů hrazených obcemi. Ty, které projevily zájem, však zatím hovoří o nějakých čtyřiceti až padesáti hodinách," naznačil starosta Lukášek.

O smlouvě uvažují v Habrovanech, Podbřežicích a Tučapech, podle místostarosty Šedého je ale jen u poslední vesnice zájem skutečně vážný. „Je to tak, ale o všem zatím jen jednáme. Strážník by u nás mohl pomoci s problematikou vandalismu, špatného parkování nebo volně pobíhajících psů," potvrdil starosta Tučap Miloslav Brandýs.

Myšlenka rozšíření působnosti městské policie nemá v zastupitelstvu plnou podporu, ovšem záměr posílit její řady zastupitelé odsouhlasili jednomyslně. I proto, že v Rousínově nemá stálou posádku státní policie. „Z mého nedávného rozhovoru s vyškovským vedoucím územního odboru policie Petrem Bučkem vyplynulo, že v dohledné době se na tom zřejmě nic měnit nebude. Policie má v plánu pouze posilovat mobilní hlídky," informoval starosta.

Vedení města do budoucna uvažuje také o koupi služebního auta. Rousínov je plošně hodně rozsáhlý, některé místní části jsou od centra vzdálené řádově kilometry. „Určitě není ideální, když strážník jezdí v zimě na kole třeba do Vítovic," poukázal Lukášek.