Technika, kterou město využívá, je už totiž opotřebovaná. „Například auta značky Multicar už jsou dvacet let stará. Nové plochy, které necháváme osázet zelení, přitom postupně přibývají a tím přibývá i nutnost pořizování moderní techniky," upozornil rousínovský starosta František Havíř.

Město proto nedávno koupilo samochodnou sekačku za téměř čtyři sta tisíc korun. „Je velmi užitečná. Dokáže například posekat trávu i okolo sloupu," řekl starosta.

Rousínov dále potřebuje vybavit městské služby například traktorem, štěpkovačem nebo autem pro svoz komunálního odpadu. „Právě svoz jsme chtěli vyřešit stavbou kompostárny. Bohužel jsme museli projekt pozastavit, protože se nesetkal s pochopením u lidí. Celkem tedy počítáme, že do nové techniky investujeme několik milionů korun," zmínil Havíř.

Prvním nákupem by mělo být zametací auto. „To současné je totiž už ve zcela dezolátním stavu a často se stane, že vůbec nevyjede. To je problém, protože tak nemůžeme například dopředu ohlásit konkrétní termín čištění ulic a mezi zaparkovanými auty se údržba dělat nedá,"upozornil Ha­víř.

Radnice si na nákup auta zažádala o dotaci. „Pokud neuspějeme, budeme muset uzavřít smlouvu s jiným dodavatelem, abychom udrželi město v čistotě," podotkl starosta. Biologicky rozložitelný odpad v současné době město sváží na plochu poblíž hřbitova. Vždy, když jeho množství dosáhne dvou set tun, odveze ho velkoobjemové auto na kompostárnu do Brna.

Město dřív uvažovalo o privatizaci technických služeb, zastupitelé ji ale zamítli.