Zhoršení bezpečnosti hrozí v Rousínově a jeho okolí. Policie totiž uvažuje o tom, že zruší své tamní obvodní oddělení. Rousínovský starosta František Havíř o problému jednal s ředitelem krajské policie Tomášem Kuželem.

„Podle něj obvodní oddělení v Rousínově nesplňuje podmínky z hlediska finančního i z hlediska zajištění odpovídající služby. Je na městu, zda by nepomohlo státu udržet oddělení v Rousínově,“ prohlásil Havíř.

Ten zatím neví, jak se radnice k věci postaví. „Policie vlastní v Rousínově dvě budovy se zázemím, ze strany města snad není problém placení nájemného nebo hledání vhodného umístění obvodního oddělení. Nicméně krajský ředitel policie chce vědět naše rozhodnutí do 29. září. Ale k tomu se musí sejít zastupitelstvo, a to zasedne až 13. října,“ řekl Havíř.

Jasno o osudu policejní služebny v Rousínově zatím není ani podle strážců zákona. „V tuto chvíli nejsou žádné zásadní změny rozhodnuty. Vedení se úsporným opatřením intenzivně věnuje a stále analyzuje různé varianty řešení. Je zřejmé, že menší přísun finančních prostředků si vyžádá některé organizační změny, prozatím se o konkrétních opatřeních stále jedná,“ uvedla pracovnice Preventivně informačního oddělení krajské policie Petra Vedrová.

Bude jednat hejtman a policie

Podle nedávného průzkumu Deníku Rovnost hrozí zánik celkem až sedmi policejních služeben v kraji. Definitivní rozhodnutí o jejich osudu může padnout již brzy. „Jasněji snad bude po zasedání Bezpečnostní rady kraje, kterou svolal hejtman Jihomoravského kraje,“ doplnila Vedrová. Jednání se uskuteční ve středu.

Podle rousínovského starosty by zrušení policie ve městě přineslo řadu problémů. „Obsluha z Vyškova je možná, ale prodlouží se dojezdové vzdálenosti. Zvětší se tím pádem i náklady na dopravu. Práce v regionu bez zázemí bude pro policisty náročnější. Sníží se již tak malý pocit bezpečí a možnosti občanů se osobně obrátit na policii,“ uvedl Havíř.

Starosta je proti rušení služebny v Rousínově. „Mně je to osobně líto, protože v posledních dvou letech se výrazně zlepšila spolupráce obce s obvodním oddělením policie. Byl bych rád, aby jeho zrušení bylo až poslední možností úsporných opatření, která dopadnou na všechny, kteří jsou navázáni na státní rozpočet,“ prohlásil Havíř.

S odchodem policistů z města nesouhlasí ani tamní obyvatelé. „Myslím si, že zrušení policejní služebny v Rousínově by nebylo správné. Jsem určitě pro to, ať tady zůstane. Policisté tak budou u případu rychleji,“ zhodnotila třeba Martina Matulová.

Naopak klidní mohou být obyvatelé Slavkova. „Prověřoval jsem vše přes policii i ministerstvo vnitra, a byl jsem ujištěn, že o zrušení služebny ve Slavkově se nejednalo ani nejedná,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.