Lidé kupovali roušky za padesátikorunu. „Celkově po Česku výtěžky z našich rouškomatů už dosáhly skoro jednoho milionu korun. Milionovou hranici bychom měli překročit v červenci,“ informoval za firmu Foodex Petr Čáslava.

Jednou z neziskovek, která peníze využije, je ADRA Vyškov. „Rouškomat je jeden z nejlepších koronaprojektů, který pomáhá hned třikrát. Jednak prodejem roušek, které byly tolik potřebné, pomohl samotné společnosti, umožnil také podporu zaměstnanců firmy a jejich zapojení do smysluplné činnosti. Navíc má také celá činnost dobročinný charakter. Peníze použijeme na zvýšené náklady spojené s koordinací pomoci pro seniory během nouzového stavu a dále na rozvoj dobrovolnictví na Vyškovsku,“ uvedla koordinátorka dobrovolníků ADRA Monika Lauterbachová.

Slavkovský zámek.
Léto na zámku Slavkov? Téměř bez omezení. Hrané pohádky jdou na dračku

Právě za důchodci dochází do tří zařízení ve Vyškově dobrovolníci organizace. Mnozí klienti tam totiž trpí osamělostí. „Rádi pomůžeme i dalším ochotným lidem, kteří chtějí darovat hodinu svého času týdně potřebným. Mohou docházet za klienty v domovech ve Vyškově, Habrovanech, na oddělení dlouhodobě nemocných vyškovské nemocnice, ale také v chráněném bydlení pro tělesně postižené. Koncem nouzového stavu jsme také navázali spolupráci s novým zdravotním zařízením ve Slavkově u Brna, kam nově dochází naši dobrovolníci a ulehčují klientům pobyt svojí přítomností, lidským zájmem a blízkostí. Děkujeme Petru Čáslavovi a všem, kteří se do projektu rouškomatu zapojili,“ dodala Lauterbachová.

Peníze už upotřebila vyškovská PIAFA. „Nakoupili jsme za ně ionizér pro rychlou dezinfekci místností a na dokrytí provozních nákladů souvisejících například s rozvážením potravin a dezinfekce i šitím a distribucí roušek pro potřebné, jako jsou rodiny s dětmi v nouzi, osoby s duševním onemocněním a senioři. Část pokryla i naše náklady na provoz terapií, které byly z důvodu jejich omezení pozastaveny, ale náklady zůstaly,“ sdělila ředitelka Piafy Jana Podrápská s tím, že se to týkalo především chovu koní kvůli hipoterapii.

Jelikož se omezení spojená s epidemií koronaviru rychle rozvolňují a roušky již nebudou tolik potřeba, provozovatelé už automaty pomalu stahují zpátky. Výjimkou bude automat u Tesco Vyškov. „Tento Rouškomat bude obsahovat nadále menší výběr roušek různých cenových úrovní, ale zároveň i pití. Hlavně bude pro Vyškovany připravený, abychom z něho mohli urychleně opět vytvořit plnohodnotný Rouškomat, pokud to bude třeba. Z prodeje roušek však i nadále odkládáme výtěžky pro neziskové organizace,“ doplnil Čáslava.

Rouškomaty začaly fungovat ve Vyškově v březnu úpravou starších automatů na nápoje a sladkosti. Zatímco jeden je umístěný u Tesco Vyškov druhý je postavený u vyškovské radnice na Masarykově náměstí.