Zatímco nyní je pro lidi na invalidním vozíku nemožné objet si vyškovský rybník Kačenec, v dohledné době i jim bude jeho okolí přístupné. Město se totiž rozhodlo, že kolem něj nechá postavit cyklostezku. Začínat má na hrázi mezi velkou a malou nádrží a pokračovat bude podél břehu Kačence II.

„Vybudujeme ji v délce téměř jednoho kilometru. Bude sloužit jak cyklistům, tak i pěším," ujistila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková s tím, že důvodem výstavby stezky je vyšší návštěvnost. Té se lokalita těší ve větším měřítku po nedávných úpravách okolí. „Velká část území je však především po dešti nedostupná. Odbor životního prostředí tedy zareagoval na požadavky obyvatel města, mezi nimiž byli i invalidé, o zpřístupnění celé nádrže," vysvětlila Bezdomniková.

Čekají na povolení

Kromě stavby cyklostezky dojde k zarovnání terénu, umístění laviček i odpadkových košů a k potřebným zásahům do vegetace. Nová zeleň se ovšem vysazovat nebude. „To dělat určitě nebudeme, protože na její doplnění není v daném úseku prostor," zmínil vedoucí odboru životního prostředí vyškovské radnice Jiří Kutálek.

Kdy se s výstavbou nové stezky začne, zatím není jisté. „Konečný termín úprav zatím neznáme, musíme získat potřebná povolení. Zatím máme teprve schválený investiční záměr, jsme tedy opravdu na začátku," uvedl Kutálek. Projekt bude zahrnutý do rozpočtu města na rok 2014. „Ten se zatím projednává, všechno bude definitivně jisté až po jeho schválení. Odhadované náklady se pohybují kolem jednoho a půl milionu korun," naznačila Bezdomniková.

Podle cyklistů je současná cesta kolem Kačence opravdu špatná a výstavbu dalšího kilometru stezky vítají. „Je však důležité, aby stezka rozumně navazovala na další silnice, kudy by se dalo projíždět. Například k nedaleké čerpací stanici. Pak v tom vidím smysl. Je pravda, že na hrázi mezi rybníky je současná cesta hrozná. Je tvořená panely nebo betonem, a na kole musí být jízda po ní opravdu nepříjemná. Líbilo by se mi, kdyby časem došlo k prodloužení až do Rostěnic," navrhl například vyškovský cyklista Antonín Dvořáček.

Ne u každého se ale nový projekt setkal s nadšením. Někteří obyvatelé města jsou přesvědčení, že jsou důležitější věci, do kterých by radnice měla investovat. „Cyklostezky nejsou problémem, který je pro město nejpalčivější. Je mnoho potřebnějších otázek, které je nutné řešit. Ocenila bych, kdyby se zastupitelé zaměřili například na oblast sídliště Víta Nejedlého, které je v katastrofálním stavu a zasloužilo by si taky nějaký ten milion," rozhořčila se jedna z obyvatelek sídliště, která nechtěla prozradit své jméno.

Většina Vyškovanů, které redakce Vyškovského deníku Rovnosti oslovila, se však spíš přiklonila k názoru, že jim další cyklostezka zásadně nevadí. „Asi to není úplně špatný nápad, je ale pravda, že je potřeba opravit i chodníky a mnoho dalších věcí. Jako cyklistka jsem však pro její výstavbu," zhodnotila zase Markéta Hořavová.

I dětské prvky

Podle Kutálka akce vychází ze studie nazvané Klidová zóna Kačenec. „Z loňského roku máme vypracovaný projekt, který popisuje, co všechno můžeme v oblasti vytvořit. Jde nejen o celkové řešení dopravního systému v území, ale také o umístění například informačních tabulí nebo herních prvků pro děti. Jaké množství s těchto návrhů se nám povede u Kačence umístit, je otázkou peněz, které budeme mít k dispozici, a také pozemkových vztahů," přiblížil Kutálek.

Doposud bylo ve Vyškově vytvořených přes sedm kilometrů cyklostezek a cyklopruhů. „Už jsme tedy postavili téměř celou páteřní síť. Další větší plánovanou akcí v cyklodopravě bude vybudování stezky do místní části Opatovice. Tato výstavba si vyžádá další jeden a půl milionu korun, dojde k ní ale až v roce 2015. Mezi další vize patří už jen drobné stavby na vybavení," dodala mluvčí vyškovské radnice.