Přes tři sta sražených chodců v Jihomoravském kraji a téměř sto dalších na Vysočině. Takové jsou dosavadní statistiky letošního roku. Kromě stovek zraněných policisté zaznamenali devatenáct lidí, kteří na silnicích nebo tramvajových kolejích zemřeli. Část z nehod podle policie zavinily nezodpovědnost a hazard ze strany chodců, kteří spoléhají na to, že se jim nic nestane.

boj s nebezpečím• některá města a obce na      
  základě podnětů od lidí osvětlují
  rizikové přechody
• policisté navrhují správcům
  silnic stavební úpravy
• nebezpečné úseky odhalují
  podrobné inspekce v místech
  smrtelných nehod
• policie hlídá přechody a
  pokutuje chodce, kteří chodí
  na červenou

V posledních týdnech, kdy se dřív stmívá a řidiči na chodce hůř vidí, je situace na silnicích ještě nebezpečnější. „Chodci a cyklisté jsou při snížené viditelnosti ohroženější. Pokud se navíc přidají sníh nebo déšť, je situace ještě horší," upozornil zástupce vedoucího krajských dopravních policistů Miloš Skácel. Policisté lidem při speciálních akcích rozdávají reflexní pásky a u cyklistů kontrolují osvětlení kola.

Ani podobné akce ale nezabrání všem chodcům, aby nepochopitelně riskovali. To dokazuje případ šestašedesátileté ženy, která v neděli šla přes frekventovanou čtyřproudou silnici I/43 z České na Brněnsku do nedalekých Lelekovic. „Přitom mohla pohodlně projít bezpečnou cestou po chodníku přes jen několik desítek metrů vzdálený most," sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Silnici ve směru na Brno se chodkyni ještě podařilo přeběhnout. „Z pozdějšího vyšetřování vyplynulo, že to bylo mimo jiné zásluhou duchapřítomnosti a rychlé reakce projíždějícího řidiče," konstatoval mluvčí. V jízdním pruhu ve směru z Brna na Lipůvku ale žena vběhla rovnou pod kola projíždějícího auta. Na místě zemřela.

Z celkového počtu nehod s chodci se na jihu Moravy přibližně sto stalo na přechodu. Zbytek mimo něj. Jen tři nehody skončily bez zranění chodce. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Barbory Zuchové vždy záleží na rychlosti auta a na tom, v jaké pozici je chodec. 

pravidla chodce• chovat se obezřetně a
  předvídat situace
• být ohleduplný k ostatním
  chodcům a řidičům
• snažit se být na silnici co nejvíc
  vidět
• maximálně využívat chodníky,
  nadchody a podchody
• neběhat po přechodu
• uvědomit si, že cyklista jedoucí
  na přechodu není chodec

„Srážky lidí v pomalé rychlosti končí hlavně zlomeninami nohou. Vetší rychlost auta může pro chodce skončit poraněním vnitřních orgánů a smrtí. Když auto chodce odhodí, končí někdy nehoda po dopadu na zem těžkým zraněním hlavy," vysvětlila mluvčí.

Střet může skončit i ztrátou paměti. „Mého kamaráda na přechodu srazilo auto. Díky náhodě přežil. Částečně ale ztratil paměť. Pomalu se mu teď začíná vracet a chce se znovu začít věnovat práci počítačového analytika," uvedla například Jana Drábková z Jihlavy. Dodala, že se už několikrát setkala s lidmi za volantem, kteří přechody pro chodce nerespektují.

Zkušený pětapadesátiletý řidič Karel Malý zase upozornil, že chodci by měli být opatrnější. „Někdy se chovají jako kamikadze a vůbec nesledují, jestli něco zrovna nejede," řekl.

Deset úseků a míst pro chodce, které záchranáři dobře znají.

Pro zvětšení rozklikněte.