Minulý víkend jste navštívil vyškovskou nemocnici. Na jaké je podle vás úrovni v rámci jihu Moravy?

Určitě patří k těm lepším v kraji, dlouhodobě ji hodnotím velmi dobře. Pro mě je to taková referenční nemocnice. Vždy, když se děje něco ve zdravotnictví, snažím se mluvit s její ředitelkou, abych si ověřil zpětný pohled ze strany managementu nemocnice vyloženě okresního typu, která je zřizovaná krajem. Jsem rád, že je dlouhodobě v plusu, ať už se ve zdravotnictví děje cokoliv. Minulý víkend jsem s vedením nemocnice hovořil o napětí, které teď ve zdravotnictví panuje kvůli nedostatku sester a zčásti také lékařů. Jsem rád, že ve Vyškově se s tím daří bojovat.

Mluvili jste ale také o rekonstrukci, která je nyní v plánu.

Připravovaná investice byla druhým důvodem, proč jsem organizaci navštívil. V minulých letech jsme se snažili ve spolupráci se státem a krajem nemocnici opravit. Teď se chystá další významná etapa, která vyjde na 135 milionů korun. Půjde o rekonstrukci neurologie a ORL. Jsem rád, že se mezi ministerstvem zdravotnictví a krajem podařilo domluvit, že se finančně podělí půl na půl.

Bude pak nemocnice potřebovat ještě další úpravy?

Časem bude nutné investovat do obnovy přístrojů. Například do těch, které se pořídily před deseti, dvanácti lety. To je ale věčný koloběh.

Jak si vede vojenská posádka, kterou jste minulý víkend také navštívil? V následujících letech jí mají projít tisíce rekrutů. Je na výcvik dostatečně připravená?

Jsem rád, že se Vyškovu v rámci Armády České republiky vrátil do značné míry jeho význam. Kdysi jsem jako poslanec bojoval proti zrušení vysoké vojenské školy ve Vyškově. Bohužel se to nepovedlo. Tohle je druhá velká šance. Platí, že každý nový voják, který přijde do naší armády, projde Vyškovem. Kapacity na to má posádka dostatečné. Navíc existují záměry, aby se zkvalitnilo stávající ubytování. Doufám, že se to podaří v rámci rozpočtu ministerstva obrany v příštích letech řešit.

Příští týden má pokračovat řízení kvůli slavkovské napoleonské expozici. Jaký je váš názor na kauzu a na postoj Slavkova v této věci?

Vzhledem k tomu, že už nesedím ve slavkovském zastupitelstvu, do kauzy bezprostředně nevidím. Nicméně vím, že soudce vyzval obě strany opakovaně ke smíru. Ale zdá se, že druhá strana, tedy nikoliv město, nemá zatím vůli k tomu, aby se věc řešila nějakým celkovým smírem. Domnívám se, že vzhledem k času, který uplynul i k tomu, že expozice byla vyměněna, by byla dohoda nejlepším řešením. Ale na tu je potřeba dobrá vůle obou stran.

Co v současné době považujete na největší problém regionu?

Tím, že se před několika lety podařilo, aby dálnice D1 protnula celý okres, a díky tomu, že zejména Vyškov investoval do rozvoje průmyslové zóny, je z Vyškovska jeden z nejlepších okresů, pokud jde o zaměstnanost. Problém ale je s dopravní infrastrukturou. Ve Slavkově cítím, že jak roste intenzita dopravy, město bude muset řešit dvě křižovatky. Ve směru na Kyjov a na Křenovice. To jsou dva velké projekty, které budou vyžadovat spolupráci města, kraje a Ředitelství silnic a dálnic.

A co Bučovice a obchvat města?

Jsem rád, že si radnice ujasnila svůj záměr a plán. Ředitelství silnic a dálnic ho akceptovalo. Teď vzniká studie, která by připravila podklady pro další rozhodování. Má jít o jižní variantu obchvatu, která půjde až za kasárnami. Což si myslím, že je dlouhodobé komplexní řešení. Ale teď je potřeba pokročit z hlediska přípravy. Určitě o tom budu chtít jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic a určitě se budu snažit, aby to patřilo mezi priority podniku v rámci jižní Moravy. Bučovice obchvat potřebují z hlediska svého dlouhodobého rozvoje.