Odborníci Petr Ryšávka a Vladimír Vrzal z ivanovické Biovety stáli za vznikem přípravku Dentivac. A jsou přesvědčení, že pomůžou lidem, jež sužují bolesti zubů nebo trpí jejich vypadáváním.

Kdy jste začali vyvíjet preparát proti zubním nemocem?

Vedení společnosti má dlouhodobé zkušenosti s výrobou veterinárních vakcín. Zhruba před pěti lety se rozhodlo pro výzkum i v oblasti lidské medicíny.

Co to vlastně Dentivac je?

Vrzal: Jedná se o přípravek na podobné bázi jako vakcína. S jejich výrobou má naše firma velké zkušenosti. V tabletách je pět vybraných kmenů bakterií. Čtyř proti zubnímu kazu, jeden proti parodontóze. Účinnou látkou je bílkovina, což je část usmrcené bakterie. Ta působí na imunitní systém

Jak tedy preparát funguje?

Ryšávka: Tableta se rozplyne postupně v ústech a účinná látka se dostává na sliznici. Buňky člověka si pak vytvoří protilátky. Imunitní systém je vyburcovaný a likviduje bakterie, brání jejich množení.

Vážně si stačí vzít pár tablet a je po problémech?

Ryšávka: Tak jednoduché to ve skutečnosti samozřejmě není. Každý člověk na přípravek reaguje jinak. Záleží na tom, v jakém stavu pacient imunitní systém má. A je na něj potřeba působit opakovaně, protože má tendenci utlumovat. Jedno balení rozhodně nestačí. A velice samozřejmě záleží také na tom, zda člověk také dodržuje přísnou ústní hygienu.

Takže jíst Dentivac a klidně i čokoládu bez čištění zubů je utopie?

Vrzal: To samozřejmě.

Znamená to tedy, že třeba čtyřicetiletý alkoholik nebude mít šance jako osmnáctiletý sportovec?

Vrzal: Přesně tak.

Přípravek jste už testovali na lidech?

Ryšávka: Ano, bylo to u nás i u našeho zahraničního partnera. Zkoušek se zúčastnilo celkem čtyři sta lidí. Vznikla studie, jež porovnávala reakce lidí postižených problémy s kazem a zánětem dásní na placebo a Dentivac. Výsledky jsou vynikající, testy ale ještě pokračují. Chceme totiž, aby Dentivac byl v budoucnu prohlášen lékem a neprodával se jen jako potravní doplněk.

Kdo může Dentivac užívat?

Vrzal: Přípravek nemá žádné vedlejší účinky. Funguje na zcela přírodní bázi. Užívat ho můžou i děti od šesti let.

Co vlastně předchází vzniku tablety?

Vrzal: Velmi zjednodušeně je výrobní postup následující. Nejprve musíme získat od dárců vhodné bakterie, které slouží jako výrobní kmeny. Zdaleka ne všechny se totiž hodí. Pak je musíme rozmnožit a vypěstovat v dvousetlitrovém kontejneru. Pak nastupuje nesmírně obtížná fáze usmrcení bakterie a izolace a použití jejího proteinu. Ten se musí speciální metodou vysušit. Musíme z dvou set litrů izolovat několik miligramů preparátu. To je nesmírně obtížné a nikdo v republice kromě nás to neumí a nezabývá se tím. Jakmile zvládneme výrobní postup, začnou testy ověřovacího prototypu. Příprava patentu a spousta legislativy. Je to martyrium.

Z čeho tableta je?

Ryšávka: Tabletu tvoří usmrcené části bakterií a přídavné látky, třeba mentol.

O jaké bakterie se jedná? A jak je zabíjíte?

Ryšávka: Jsou to takzvané kariogenní streptokoky a laktobacily, máme je běžně v ústech. Ty vyvolávají zubní kaz a parodontózu. Bakterii opatrně usmrcujeme střídáním teplot, abychom nepoškodili její proteiny.

Musí to tedy být šetrná smrt?

Ryšávka: I tak se to dá říct.

Až se bude Dentivac prodávat, koupíte si ho také?

Vrzal, Ryšávka: Samozřejmě ano. Víme, že funguje.