Neradostnou, zároveň ale důležitou a varovnou bilanci loňského roku podává vyšetřovatel vyškovských hasičů Josef Jančík.

Jaký byl pro hasiče z okresu loňský rok?

V roce 2007 bylo o sto osmdesát výjezdů víc než v předchozím roce. Nejčastěji šlo o požáry, otevírání bytů, pomoc při převážení nemohoucích pacientů, odstraňování překážek a podobně. Na třetím místě jsou dopravní nehody. Následuje odčerpávání vody při deštích a únik nebezpečných látek.

Jaké byly škody?

Škoda byla v uplynulém roce hodně vysoká, a to více než šestnáct a půl milionu korun. To je více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2006. Při požárech se zranilo jedenáct lidí a pět hasičů. Můžeme vyčíslit i uchráněné hodnoty, a to šestasedmdesát milionů. Bohužel došlo i k usmrcení jedné osoby. Šlo o malého chlapečka v Pustiměři. Požár úmyslně založila jeho matka.

Kde byl požár nejhorší?

Hned v únoru hořel sklad náhradních dílů pro nákladní automobily v Křižanovicích u Bučovic. Škoda byla vyčíslená na tři a půl milionu korun. Příčinu se zatím nepodařilo objasnit.

Který případ se vám nejvíce vryl do paměti?

Bezpochyby ten z Pustiměře. Poprvé jsme sem přijížděli k menšímu ohni, který vznikl na velice neobvyklém místě, a to ve skříňce v obýváku. Za několik dnů stejný dům hořel znovu. Žena, která ten hrozný požár způsobila, byla už odsouzená, tuším na dvaadvacet let.

Kde nejčastěji hasiči zasahovali při požáru?

Nejvíce vyjížděli do Vyškova, Rousínova, Slavkova, Bučovic a Ivanovic na Hané. Z vesnic hořelo nejvíckrát v Pustiměři, a to rovnou osmkrát. Největší škoda vznikla, když kompletně vyhořel rodinný dům nedaleko družstva a oheň poškodil i dva sousední domy.