Dostávají sportovci od měst hodně peněz?

Je to tak. Není to ale jen problém Vyškova. Setkáváme se s tím obecně v celé České republice i v evropských státech. Je obtížné to změnit. Osobně rozhodně nejsem odpůrce sportu. Jen si myslím, že je potřeba přerozdělování peněz upravit.

S čím tento trend souvisí?

Pro politiky je to dobrá reklama, když řeknou třeba, že v mládí například hráli fotbal nebo přespolně běhali. Zní to mnohem lépe, než mluvit o tom, že četli nějakou pěknou knížku.

Někteří zdůrazňují, že sport je lékem proti kriminalitě a drogové závislosti. Není to vážná námitka proti omezování dotací?

Podle tohoto názoru to vypadá, že je to jediný způsob, jak těmto jevům bránit. To je falešné. Také další činnosti můžeme chápat jako prostředek, jak zaujmout děti a mládež. Přece třeba hra na housle je rovnocenná se sportovními aktivitami.

Zastupitel Jiří Hajzler říká, že prospěšnost vložených peněz do sportu dokazují odborníci…

Byl bych rád, kdyby si podobnou práci dali také při hodnocení dalších oblastí zájmů. Nevím, co by se ukázalo. Možná také to, že některé činnosti dokáží vykonat stejnou službu za méně peněz.

A není u sportu větší naděje, že dokáže kriminalitě bránit lépe než třeba kultura?

To si nemyslím. Děti se mohou identifikovat se sportovci. Na druhé straně přece víme o problémy s dopingem a korupcí ve sportu.

Daří se vám ovlivnit ostatní zastupitele?

Důležitější je jednání rady města. Toho se neúčastníme. Ke všemu sport má obecně víc příznivců. Pro oddíly je tak snazší peníze sehnat. Ostatní odvětví nemají tolik zastánců.

související články:

Radnice dotují víc sportovce

Dobré ráno

Oddíly potřebují víc