Místní plány zpravidla vítají. „Aktuálně místa vůbec nestačí,“ komentovala například Slavkovanka Soňa Lukšová. Zmínila také obytnou výstavbu, která do města přivede mladé rodiny. „Podle mého osobního názoru je tak zvětšení školky určitě opodstatněné i směrem do budoucna,“ dodala Lukšová.

ROZŠÍŘENÍ ŠKOLKY

* Týká se odloučeného pracoviště Mateřské školy Zvídálek na Koláčkově náměstí.
* Kapacita naroste na 95 dětí.
* Umožní to také úpravy stávající budovy.
* Náklady dosahují 70 milionů korun.
* Město zažádalo o stavební povolení, usiluje o dotaci.

V každém ze dvou pater přístavby bude po jedné učebně pro pětadvacet dětí. „Zahrnují také přípravnu jídla, umývárnu s toaletami, šatnu, sklad nebo kabinet a zázemí pro dvě učitelky. V podzemním patře nového objektu vznikne kuchyně a technické zázemí. Samotná stavba evokuje větší zahradní altán složený z kostek s plochou zelenou střechou,“ přiblížila mluvčí města Veronika Slámová.

Odloučené pracoviště školky na náměstí je rozdělené do dvou budov. „Nový objekt proto s druhou částí propojíme s pomocí spojovacího krčku,“ vysvětlil vedoucí odboru investic Petr Lokaj.

Kapacita tam naroste z šestatřiceti na pětadevadesát. Posun v projektu vítá také vedení školky. „Ve stávající budově zároveň počítáme s rekonstrukcí vedle dostavby nových prostor. Umístíme tak víc dětí a přijmeme mezi sebe také nové kolegyně,“ doplnila Jurásková.

Už v příštím roce

Město zatím podalo žádost o stavební povolení a usiluje také o dotaci z evropských fondů. Odhadované náklady ve výši sedmdesáti milionů korun může pokrýt až z šedesáti procent. „V případě úspěšného čerpání je městský rozpočet připraven na zahájení stavby již v příštím roce bez nutnosti zadlužení,“ ujistila slavkovská místostarostka Marie Jedličková.

Novinkou bude možnost vstupu i z ulice Kollárova od restaurace Hradby. V plánu je také obnovení propojení mezi dvorem a zámeckou zahradou. Podle záměru tak pro děti a učitelky vznikne bezpečná trasa pro procházky do parku a místo pro pobyt venku.

Architektonický návrh i detailní projekt vypracoval Ateliér Štěpán v čele s Markem Štěpánek, který je autorem například světově oceněné rekonstrukce Kafé Fara v Klenticích na Břeclavsku. „Asi nejvíc nás inspirovala historie Slavkova. Protože jde o mateřskou školu, chtěli jsme aby byla dětsky hravá,“ komentoval projekt před časem sám Štěpán.