Hlavní program začne až za chvíli, hlásí pokladní s tím, že si lidé můžou nejprve užít krásy zoo. Většina zvířat je i přes mrazivé počasí k vidění. To se líbí hlavně dětem. „Honem tati, ať všechno stihneme,“ táhne čtyřletý Tadeáš svého otce k opicím.

Chlapec se těší také to, že uvidí medvěda. „Myslí si, že bude živý, ale alespoň z toho má radost,“ říká Ondřej Vévoda a hlídá syna, který už zase utíká. Tentokrát k historickému kolotoči.

Atrakce má asi deset míst, a i přesto, že se na ní děti pravidelně střídají, tvoří se fronta. Žádné z dětí totiž nikdy nic takového ještě nevidělo. Kolotoč stojí před Hanáckým statkem a právě tam se uskuteční většina programu. Všichni už netrpělivě čekají a vyhlíží medvěda.

Chátrající barokní socha Boha otce z osmnáctého století, která stojí před kostelem svátého Michaela ve Švábenicích na Vyškovsku.
319 tisíc na chátrající památku. Sochu Boha otce rozeberou a pak ji zase složí

Jsou dvě hodiny odpoledne. Hanácký statek je plný lidí. Najednou se blíží medvěd, který má představovat závěr tradiční oslavy masopustu. Sobota už dávno spadá do období půstu, ten však program ovlivňuje jen nepatrně. Maso a zabijačkové speciality návštěvníci pojídají ve velkém.

Medvěd se blíží společně se svojí krotitelkou a i když se jedná jen o převlek a je jasné, že jde především o žert, najdou se děti, které se neubrání slzám. Třeba pětiletá Nikola. „Dcera se lekla, když medvěd přišel až přímo k ní a spustila hrozný řev. Myslela si, že ji sní,“ směje se maminka Nikoly Veronika Machálková z Vyškova.

Chlupáč předvedl, co umí a tak může začít další zábava. Na děti čeká tvoření, focení a malování na obličej. Tam se také tvoří největší fronta. Z dětí se stávají piráti nebo chtějí mít na tváři třeba motýla. U dalšího stolečku si tvoří na památku papouška z papíru, kterého umístí na bidlo a provázek. Doma si ho tak můžou zavěsit.

Ilustrační foto
360 tisíc pro hasiče. Za peníze pořídí matraci na záchranu lidí při požárech

Další z malých návštěvníků střílí z kuše a na stanoviště míří i dospělí, kteří si chtějí zkusit vystřelit. „Jsem spokojený. Líbí se mi, že je zajištěné vyžití pro děti i pro dospělé. Konečně máme kam jít, když je venku zima,“ říká Pavel Staněk z Prostějova, který přijel navštívit přátele.

Společně pak vyrazili do zoo. „Děti si akci užívají a my se dobře najíme a napijeme,“ hodnotí Staněk.

Mezinárodní expedice vedená Oldřichem Štosem z Blanska zdolala Chamjé Khola, největší kaňon světa.
Pokořil největší kaňon světa. Věděl jsem, že nemusím přežít, přiznal šéf výpravy