Léta chátrající dům, který ohrožoval bezpečnost. Tak obyvatelé Bohatých Málkovic hovořili o stavbě, kterou teď její majitelka nechala srovnat se zemí. Jak ale redakce Vyškovského Deníku zjistila, k bourání došlo bez demoličního rozhodnutí.

„Majitelku Evu Svobodovou z Brna jsme prvního května upozornili, že stavba je v havarijním stavu. Přišla za námi s tím, že chce nemovitost převést na svého přítele a zároveň žádala o povolení k demolici. Ale to jsme jí dodneška nevydali,“ vysvětlil vedoucí bučovického stavebního úřadu Pavel Novotný.

Ten také potvrdil, že podle všeho byla stavba odstraněná načerno a majitelce teď hrozí až půlmilionová pokuta za porušení zákona. Úředníci se prý vydají ještě dnes do Bohatých Málkovic, aby věc prošetřili.

Redaktoři Vyškovského Deníku se snažili na místě udělat fotky. Muž, který se představil jako zástupce majitelky, se jim v tom snažil zabránit. Zřejmě právě kvůli tomu, že odstranění stavby nebylo povolené.

„My jsme nechali dům zbořit, protože ohrožoval bezpečnost. Nechápu, proč si to tady potřebujete fotit? Jestli se ty fotky někde objeví, klidně se s vámi budu soudit. Takže si to raději rozmyslete,“ vyhrožoval muž.

Vedoucí bučovického stavebního úřadu si ale myslí, že to byl jen jeden z důvodů demolice. „Kdyby majitelka převáděla dům, vyšlo by jí to mnohem dráž a také nový vlastník by platil větší daň. Když ale převede pouze pozemek, bude to pro oba levnější,“ naznačil Novotný.

Majitelku stavby se včera nepodařilo kontaktovat. K věci se nechtěla vyjádřit ani starostka obce Marie Hrubá. Přestože k demolici došlo načerno, místním spadl kámen ze srdce. „Že je ten dům pryč, je perfektní. Pro dědinu to bude jen dobře,“ řekl třeba Miloš Daněk.