Dům získal kraj na základě darovací smlouvy od Vyškova. A svěřil ho do správy habrovanskému zámku s tím, že v něm vytvoří novou sociální službu, a to chráněné bydlení pro dvanáct tělesně postižených lidí. „Vzhledem k nevhodnosti objektu pro poskytování sociální služby jsme ale rozhodli o jeho demolici," vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Lidé ale prý obavy o bezpečnost nemusí mít, ruinu pravidelně kontrolují pracovníci habrovanského zám­ku.

Ruina by měla jít k zemi zanedlouho. „Vyškovský městský úřad už vydal rozhodnutí o odstranění stavby a stavební povolení. Nyní je spuštěné výběrové řízení na zhotovitele. Po jeho ukončení neprodleně zahájíme demoliční a stavební práce," popsala Kapitančiková.

Současně kraj zajišťuje stavbu nového objektu, který bude splňovat všechna kritéria pro poskytování chráněného bydlení. „Jeho součástí bude výtah, zázemí pro personál, společné prostory domácností, klubovna, venkovní bezbariérové úpravy pozemků. Předpokládaný termín dokončení je stanovený na prosinec příštího roku. Na stavbu kraj vyčlenil téměř jednadvacet milionů korun," dodala Kapitančiková.

Dům v podobně dezolátním stavu měli i v Bohdalicích-Pavlovicích. Stojí u křižovatky směrem na Kozlany. Ten se ale dočkal lepšího osudu než někdejší vyškovské jesle. Bývalá bohdalická fara zůstane stát a navíc už nyní jsou v plném proudu rozsáhlé opravy. „Než jsme mohli začít, trvalo to tři roky. Letos jsme získali stavební povolení. Je důležité stavbu chránit proti vodě, takže mezi hlavní priority patří oprava střechy a odizolování budovy," popsal jednatel společnosti Moravská krajina, které dům patří, Jiří Novotný.

Stará fara podle něj nezměnila vzhled od první poloviny 19. století. Chvíli po revoluci v ní pak fungoval obchod a nakonec budova přešla pod italské vlastníky, kteří si v ní chtěli vytvořit sídlo. „Pak ale hlavní vlastník zemřel a než se pozůstalí domluvili, uplynulo patnáct let. Je v ní například ještě původní krov a dřevěný malovaný strop, tak jsme se rozhodli budovu koupit," přiblížil Novotný.

Po rekonstrukci zřejmě v objektu vzniknou i víceúčelové prostory. „Rádi bychom tam vytvořili třeba vinárnu, salonky, minigalerii. Všechny práce ale děláme vlastními silami, takže doufáme, že se nám příští rok podaří dostat se do interiéru. Kompletně hotovo by pak mohlo být v roce 2016," nastínil Novotný. Nevyužívaná je pak třeba i budova bývalé školy v bučovické místní části Marefy. A přestože její stav ještě není havarijní, město už o jejím využití mluvilo. „Jasný způsob jsme ale nenašli, proto ji nemůžeme začít opravovat. Uvažovali jsme třeba o stavbě bytů v horním patře a společenské místnosti v dolním, překážkou jsou ale peníze," vysvětlil místostarosta Bučovic Jiří Horák.